Araçlara Takılacak Olan Kara Kutu Ne Fayda Sağlıyor

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın müjdesini verdiği araçlara kara kutu özelliği ABD’de ve AB’de zorunlu olarak kullanılıyor.

Araçlara Takılacak Olan Kara Kutu Ne Fayda Sağlıyor

Dünya üzerinde çeşitli uygulamaları bulunan kara kutu sistemi sayesinde araçların seyehat boyunca yaptığı her hareketi kaydeden bu uygulama ile hız aşımı, hatalı sollama gibi trafik hatalı kaydediliyor. Bu sayede trafik kazaları sonucunda ortaya çıkan haklı haksız davaları da kesinleşerek adaletli bir şekilde cezai işlem uygulanması kolaylaşacak.

Yeni çıkacak olan sistem ile birlikte sigorta şirketleri de değişikliğe gidecek. Sigorta şirketleri bu kapsamda sürücü profilleri oluşturacak. Sürücüden sürücüye değişecek olan bu profillere göre farklı ücret uygulanacak. Sigorta primi öderken bu noktalara dikkat edecek olan sürücü, aracı daha dikkatli kullanmak için çaba göstermiş olacak.

DÜNYADA NASIL KULLANILIYOR

Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerde satılacak olan her yeni araçta 2015 Ekim tarihinden itibaren zorunlu halde bulunuyor. 2020 yılına kadar kıtanın tamamında yaygın olarak kullanılması beklenen sistemi kabul etmeyen araçlarına kara kutu taktırmayan sürücüler ise çok yüksek sigorta priminden ödeme yapmak zorunda kalıyor. İngiltere’de 2016 yılında 500 bin sürücü araçlarında bulunan kara kutu sayesinde yüzde 25 – 40 oranında daha düşük bir şekilde sigorta primi ödediği kaydedildi. Amerika Birleşik Devletlerinde ise kara kutu taktırmak yüzde 25 daha ucuz fiyat avantajı sunuyor. Güney Kore’de uygulanan sistemde indirim de yüzde 5 oranın da bulunuyor.

YORUM EKLE