OHAL'den Kimler Niçin Rahatsız?

Doksanlı yıllarda OHAL uygulamaları haklı gerekçelerle uygulansa bile uygulama aşamasında bireylerin keyfi uygulamaları sayesinde Doğu ve Güneydoğudaki vatandaşımıza hayati adeta bir çileye dönüştürmüştü.

Doksanlı yıllardaki OHAL'in ortaya çıkış sebebi Teröre karşı mücadeleyi kolaylaştırmak olsa da vatandaşa hayatı zorlaştırdığı kesindi. Daha önceki yazılarımda Doksanlı yıllardaki OHAL uygulamalarından örneklerle bahsettiğim için tekrar değinemeyeceğim. Ama şunu tarafsız bir şekilde belirtmeliyim ki, Doksanlı yıllardaki OHAL uygulaması ile bugün uygulanan OHAL uygulaması arasında isim benzerliği dışında hiç bir benzerlik bulunmamaktadır. 


Uygulanmakta olan OHAL sistemini CHP ve HDP kabul etmese de Terör örgütlerine ve Teröristlere karşı uygulanan bir sistemdir. İnsanların hayatlarını kısıtlayacak hiç bir uygulamaya rastlamak mümkün değildir. Hayatlarında kısıtlama olanlar sadece Terör örgütleri mensupları veya onlara yardım yataklık yapanlardır. Bunun dışında uygulanan OHAL sistemi insanların hayatını kolaylaştırmış, insanların huzur ve güven içerisinde Terör örgütlerinin baskısı altında kalmadan hayatlarını sürdürmelerine yardımcı olmuştur. 


Bütün bunlar ortada iken kimler OHAL sisteminden niçin rahatsız olmaktadır. Mevcut OHAL sisteminden rahatsız olanlar PKK, HDP,FETÖ ve son olarak da CHP'nin rahatsız olduğunu görmekteyiz. Bu Terör örgütleri ve siyasi partiler eskiden olduğu gibi ne yaparsak yapalım yanımıza Kar kalsın mantığı ile hareket etmektedirler. 


15 Temmuz darbe girişiminde bu milletin üzerine bombalar yağdıran, halkımızın vergileri ile alınan silahların namlularını kendi halkına çeviren bu FETÖ'cü zihniyetin tamamen etkisiz hale getirilmesi için görevden alınmaları, görevden tamamen ihraç edilmeleri üzerine yeniden göreve dönmemeleri için alınan bir tedbir yöntemi olan mevcut OHAL uygulanmasından FETÖ'cülerin memnun olmaları, bu uygulamaları desteklemeleri beklenemez. Bu durum PKK Terör örgütü üyeleri ile onlara yardım yataklık yapan veya destekleyenler içinde söz konusudur. Bu örgüt üyelerinin OHAL uygulamasını desteklemeleri hayalcilik olur. 


PKK'nın arka bahçesi konumunda olan, özellikle çözüm sürecinde bilerek ve isteyerek PKK'ya destek veren, Teröristlerin  cenazelerine katılan, Teröristlere yardım ve yataklık eden, Terör örgütü mensuplarını bilerek ve isteyerek öven HDP'lilere yönelik uygulanan tutuklamalardan dolayı HDP'lilerde OHAL uygulamasından rahatsız olmaktadırlar. 
PKK, HDP, FETÖ'nün ve benzeri illegal örgütlerin  OHAL uygulamasından rahatsız oldukları bir ortamda CHP'nin de OHAL uygulamasına karşı durması ve özellikle CHP Genel Başkanı KILIÇDAROĞLU'nun sözde ADALET yürüyüşü sonrası düzenlediği mitingde her cümlesinde OHAL kaldırılsın demesi CHP'yi Terör örgütleri ile aynı çizgiye getirmiştir.

KILIÇDAROĞLU'nun bu çıkışı bazı çevreler tarafından şaşkınlıkla karşılansa bile aslında çokta şaşkınlık duymamız gereken bir husus değildir. Çünkü CHP içinde Sezgin Tanrıkulu, Eren Erdem gibi bir takım milletvekilerinin alanen her ortamda PKK'lı örgüt mensuplarına destek verdiğini, Terörist cenazelerine katıldıklarını, HDP ile aynı çizgide olduklarını yakinen takip ediyoruz. Özellikle KILIÇDAROĞLU'nun 15 Temmuz gecesi tutumu, daha sonra sık sık 15 Temmuz darbe girişimi için kontröllü darbe demesi KILIÇDAROĞLU'nun da bir yerlerden yönlendirildiği, özellikle FETÖ'cülerin cezaevinde olmasından rahatsızlık duyduğunu net bir şekilde görmekteyiz. Böylece OHAL'den rahatsızlık duyanlar kervanına CHP ve CHP'nin Genel Başkanı KILIÇDAROĞLU'da dahil olmuştur.

KILIÇDAROĞLU bu tutumu ile Atatürk'ün kurmuş olduğu, Cumhuriyetin değerlerine bağlı bir siyasi partiyi Terör örgütleri ile aynı çizgiye getirmeyi başarmıştır. KILIÇDAROĞLU'nun neden böyle davrandığı ile ilgili soruya verilebilecek en iyi cevap, oturduğu koltuğa kimler tarafından, nasıl getirildiği, kendisini bu koltuğa ısmarlama bir şekilde oturtanlara diyet borcunu ödediği şeklinde cevaplamak doğru ve yerinde bir cevap olacaktır. 


Sonuç olarak OHAL uygulamasından rahatsız olanların tamamı dolaylı veya direk olarak Teröre bulaşan çevrelerdir. OHAL uygulamasının amacı zaten Terör örgütlerini etkisiz hale getirmektir. Bu nedenle OHAL uygulaması Terör tehditi, özellikle FETÖ tehlikesi tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar devam etmelidir. 

YORUM EKLE