Montessori ile evde yapılabilecek bilimsel deneyler

Eviniz çocuğunuzun dünyayı keşfetmesine yardımcı olacak bilimsel deneyleri yapmak için ideal bir mekandır.

Doğa yürüyüşleri , bahçe işleri gibi faaliyetlerin hepsi, doğa bilimleriyle ilgili ilk dersler niteliğindedir. Sizlere küçük bilim insanlarımızı yetiştirmek adına birkaç fikir vereceğim.

Canlı mı cansız mı ?

Bir sepete canlı ve cansız varlıkları temsil eden küçük eşyalar doldurun. Birinde ''canlı'' , diğerinde ''cansız'' yazan ,  iki kart hazırlayın. Oyuncak kuş , orman hayvanları, böcekler, ağaç ve insanlar ; mıknatıs, oyuncak araba , ev maketi cansızları temsil etsin. Çocuğunuza bunları uygun kartların altına sıralamasını söyleyin.

Batıyor mu yüzüyor mu ?

Suda yüzebilen ve yüzemeyen nesneler toplayın. Çocuğunuza hangi nesnenin suda yüzüp hangisinin yüzemeyeceğini tahmin etmesini söyleyin. Sonra bir tepsinin üzerine kase içinde su koyun. Nesneleri suya koyarak çocuğunuzun tahminlerinin doğru olup olmadığını görmesini sağlayın.

Tohumların filizlendirilmesi

Bu deney için kuru fasulye taneleri , kağıt havlu ve bir sprey şişesine ihtiyacınız olacak. Çocuğunuza kuru fasulyeleri kağıt havluya sardıktan sonra sprey şişesiyle üzerine su fışkırtmayı gösterin. Tohumun sürekli nemli kalması için her gün su fışkırtmayı hatırlatın. Fasulyenin filizlenmeye başlayıp başlamadığını kontrol edin. Filizlenmeye başlayınca filizin toprak dolu saksıya nasıl aktarılacağını gösterin. Toprağı nemli tutması gerektiğini çocuğunuza sık sık hatırlatın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ekşioğlu
Ekşioğlu - 11 ay Önce

Yazılarını severek takip ediyorum