Montessori Eğitimi

Dünyada hızla yükselen eğitim trendi Montessori eğitiminin sonuclarını yakından izlemek için, Amerika da Montessori eğitiminin en iyi uygulandığı okullardan biri olan Hamilton montessori schoolda 25 gün geçirdim.

İzlenimlerim sonucunda en iyi eğitim sistemi olduğuna emin oldum. Öncelikle kısaca eğitim sisteminin tarihçesinden bahsedeyim. İtalyan eğitimci ve aynı zamanda tıp doktoru olan Maria Montessori nin geliştirdiği eğitim metodudur.

Çocuğun bireyselliğini savunan bu metod, en temel öğesi özgür seçim ve çocuğun kendi hızında ilerlemesidir. 76 ülkede ugulanan bu sistem son yıllarda ülkemizde sıkça anılmaya başladı.

Okulda geçirdiğim 25 gün içerisinde farkettim ki bizler çocuklarımızı gözümüzden sakınarak büyütürken onlara farkında olmadan haksızlık yapıyoruz. Bu eğitim sisteminde çocuk kendi yemeğini kendi koyuyor, bulaşığını kendi yıkıyor daha çok küçük yaşta hayat becerilerini az da ola kazanıyor. Masa temizleme, fermuar çekmek , kemer takmak gibi günlük yaşam aktiveteleri ile çocuğun el-göz koordinasyonu geliştirirken , aynı zamanda el ve parmak kaslarını güçlendiriyor.

Çocuklar bunları yaparken kesinlikle öğretmen müdahale etmiyor, yalnızca rehberlik ediyor. Çocuklar tüm faaliyetleri deneme yanılma yöntemiyle öğreniyor. Küçük yaşta bunları yapabilmek çocuga özgüven kazandırdığı gibi kendine yetebilmeyi sağlıyor. Bu felsefe her çocuğun kendisine has bir potansiyelle doğar bu nedenle eğitimin amacının da çocuğun içindeki potansiyelinin en yüksek noktaya çıkarmaktır.

Basettiğim bütün kazanımları Hamilton Montessori School da fazlasıyla sahit oldum. Klasik eğitime göre çocuklar daha özgüvenli ve çözüme yönelik hareket ediyorlar. Örneğin karnı açıkınca ağlamak yerine gördüğü ilk yiyeceği yemeye çalışır.

Uykusu gelince ağlayıp huysuzlanmak yerine uygun köşe bularak uyur. Bunların hepsine 25 günlük izlenimlerimde şahit oldum. Umarım en yakın zamanda ülkemizde de montessori eğitim sistemi yaygınlaşır zira ülke olarak en büyük sorunlarımızdan biri veli çocuk anlaşmazlığı bunun en büyük sebebi ise velilerin cocuklarının sorumluluklarını yerine getirmediğini düşünmeleri bu konuda Montessori eğitim sistemi oldukça faydalı

YORUM EKLE
YORUMLAR
fatma
fatma - 1 yıl Önce

harika yazı

Veli Tongel
Veli Tongel - 1 yıl Önce

Hollandada yillardir kullanilan bir metod. Egitim ogretimde mutlak dogru yontem yada en iyisi demek ve 25 gūnde bu sonuca varmak aceleci ve yetersiz bir sonuc cikarma olur. Her metodun kendi icinde gūclū ve zayif yanlari vardir. Ogrencilerin, algi hizi, motorik hareketleri, bilgiyi isleme sūrecleri, bedensel ve ruhsal uyumu, duygu seviyesi birbirinden farkli olacagi icin bu metod en uygunu klasik ogretim metodu cagdisidir veya dalton metodu cok iyidir, birey merkezli ogretim daha az iyidir gibi sonuclar cikarmak yanlistir. Dolaysiyla pedogojik didaktik ogrenim almis uzmanlarin ogrencilerini dikkatlice gözlemleyerek uygun metodlarin en elverisli olanini bulma cabalari belirleyici olmalidir.

aysun
aysun - 1 yıl Önce

bu yazarın eski boşanmayla alakalı yazısı nerde silinmiş mi?