Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah Kimdir?

Uyanış Büyük Selçuk dizisinde karşımıza çıkan Hasan Sabbah gerçekte kimdir? Haşhaşi grubunun kurucusu Hasan Sabbah kimdir? Uyanış Büyük Selçuklu son bölüm neler oldu ?

Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah Kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu son bölümünde Hasan Sabbah damga vurdu. 15. Bölümde neler yaşandı ve Hasan Sabbah gerçekte kimdir? Tüm ayrıntılar haberimizde;

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin 4 Ocak da 15.bölümü yayımlandı. Son bölümde ise Sencer’in Hasan Sabbah’ı yakalaması büyük olay oldu. Peki tarihte Hasan Sabbah kimdir?

Vatandaşlarımız dizinin son bölümünde sonra hem Hasan Sabbah’ı hem de bu rolü canlandıran Gürkan Uygun’u merak etmeye başladı. Bizde sizler için Hasan Sabbah’ın tarihte kim olduğunu ve hem de role hayat veren Gürkan Uygun’un kim olduğunu yazdık. Uyanış Büyük Selçuklu son bölüm ve daha fazlası haberimizde.

TRT1 ekranlarında yayımlanan Uyanış Büyük Selçuklu dizisi 4 Ocak’ta 15.bölümü ile ekranlara geldi. Son bölümde yaşanan olaylar ise seyircileri ekrana kitlemeyi başardı.

YENİ BÖLÜM FRAGMANI YAYINLANDI

Dizinin yayımlanan yeni fragmanında ise en çarpıcı detay şüphesiz ki Melikşah ve Terken Hatun arasında geçenler oldu.

Tarihte Hasan Sabbah kimdir?

Hasan Sabbah 1050 ve 1124 tarihleri arasında yaşamıştır. Haşhaşi grubunun kurucusu olarak tanınmaktadır.

Yaşadığı dönem ve çevresine göre ise ilim ve din anlayışı olarak çok ileridir. Ayrıca tarihte geçen kayıtlara baktığımızda Hasan Sabbah otoriter bir lider olarak da ön plana çıkar.

Henüz 7 yaşındayken ilim eğitimleri başlamıştır.

Dönemin önemli ilim ve bilim merkezlerinden biri olan Rey şehrinde eğitimine başlamıştır.

1050 yılında doğan Hasan Sabbah 23 Mayıs 1124 yılında vefat etmiştir. Askeri alanda çok fazla hizmet vermiştir. Hasan Sabbah ayrıca Alamut Kalesi’ni 35 yıl boyunca hiç terk etmemiştir.

Gürkan Uygun Kimdir?

Gürcü asıllı Türk tiyatro oyuncusu Gürkan Uygun özellikle de Kurtlar Vadisi’nde hayat verdiği Memati karakteri ile oldukça büyük ün kazandı. 27 Mayıs 1974 yılında doğan Uygun ise şu an 46 yaşında.

Daha önce de Tatlı Kaçıklar, Böyle mi Olacaktı, Yedi numara, Deli Yürek gibi dizlerde rol aldı. Kariyerinin zirve noktası ise Kurtlar Vadisi- Memati karakteri oldu.

Ayrıca Muhteşem Yüzyıl dizisinde Mimar Sinan karakterini ve Kaçak dizisinde de Hakeri karakterine hayat verdi. Payitaht: Abdülhamid dizisinde ise Halil Halit Bey karakterini oynadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER