Koronavirüs Aşısı Olan Bensu Soral Hastalığını Açıkladı! Chron Hastalığı Nedir?

Ünlü oyuncu Bensu Soral, sosyal medya hesabından koronavirüs aşısı olduğunu paylaştı. Paylaşımın ardından oyuncuya nasıl aşı sırası geldiği konusunda binlerce soru yöneltildi.

Koronavirüs Aşısı Olan Bensu Soral  Hastalığını Açıkladı! Chron Hastalığı Nedir?

Ünlü oyuncu Bensu Soral, sosyal medya hesabından koronavirüs aşısı olduğunu açıklayan bir paylaşım yaptı. Bu açıklamanın ardından,  Bensu Soral soru yağmuruna tutularak bazı kullanıcılar tarafından eleştirildi. Eleştiriler üzerine güzel oyuncu Crohn hastalığı sebebiyle öncelik sırasının  kendisine geldiğini belirtti.

Güzel oyuncu Bensu Soral, sosyal medya hesabı Instagram üzerinden yapmış olduğu paylaşımda BioNTech aşısı olduğunu açıkladı. Bensu Soral,  yapmış olduğu paylaşımda "Sıra bende! En yakın zamanda aşısız kimse kalmasın. Özlem Türeci & Uğur Şahin. Sağlık çalışanlarımızın elleri dert görmesin, iyi ki varsınız!" ifadelerini  kullanarak paylaşımını yaptı.

Aşı sırasının kendisine nasıl geldiği  hakkında  ardı arkası kesilmeyen sorular alan Bensu Soral,  eleştiren sonrasında konuya açıklık getirdi, Crohn hastalığı nedeniyle öncelik sırasının bulunduğunu belirtti.

Ünlü oyuncu Bensu Soral  yapmış olduğu paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Öncelikle aşı sırası ve önceliği gibi konularda büyük bir hassasiyet olmasına çok sevindiğimi ve bu hassasiyeti paylaştığımı belirtmek isterim. Ben Crohn hastasıyım. Crohn; kronik bir rahatsızlık olmakla beraber her hafta kendime iğne yapmamı gerektiren bir hastalık. Maalesef kullandığım ilaç bağışıklığı çok düşürüyor. Bu ilacı kullananlar aşı sıralamasında çok üst sıralarda olmasa da bir önceliği var. Ben de bu sayede aşı olabildim. Asla herhangi bir ayrıcalık söz konusu değildir ve bütün insanlık olarak yaşadığımız bu felakette ayrıcalık talep edecek biri değilim. Hepimize geçmiş olsun."

Chron Hastalığı Nedir?

Temelde ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüsten oluşan sindirim sistemi içerisinde herhangi bir bölgede yerleşebilen Chron hastalığı, genel olarak ince bağırsak ve ince bağırsağın kalın bağırsak ile birleşim bölgelerinin çevresinde görülen bir  iltihabi  hastalık türüdür.  Bu hastalık kadınlarda daha yaygın olarak  görülmektedir. Chron hastalığı, genellikle 35- 40 yaşları arasında  kendisini gösterir.  Bunun yanı sıra, çocukluk ve ergenlik döneminde de Chron hastalığına yakalanan kişiler mevcuttur. Hastalık, tutulum yapmış oldu sindirim sistemi bölümlerinde  problemlere yol açarak  bu bölgede,kalınlaşma, ülser adı verilen yara oluşumları ve iltihaba neden olur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER