Hadise: Koronavirüs bitti, anksiyete kaldı!

Hadise, koronavirüsü yendiğini ancak şu anda anksiyete ile mücadele ettiğini söyledi. 

Hadise: Koronavirüs bitti, anksiyete kaldı!

Koronavirüse yakalanan ünlülerden biri de Hadise olmuştu. Koronavirüsü yenen Hadise, başından geçenlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirten Hadise, hastaneye kaldırılmadığını söyledi. 35 yaşındaki şarkıcı, koronavirüs sebebiyle hastanelerde yatan insanları gördüğü zaman kendi haline şükrettiğini ifade etti. 

İki hafta boyunca evinde yalnız başına kaldığını belirten Hadise, bir ay boyunca başının ağrıdığını ve öksürdüğünü söyledi. Ünlü şarkıcı, sık sık kustuğunu ifade ederek, hastalığının beşinci gününde koku ve tat kaybı yaşadığını belirtti. Korkudan mahvolduğuna dikkat çeken Hadise, televizyonda ve internet ortamında gördüğü görüntüler sebebiyle paniğe kapıldığını söyledi. Ünlü şarkıcı, sürekli endişe yaşaması sebebiyle anksiyete yaşadığını belirterek, öksürüğünün geçmediğini ve sesinin etkilenip etkilenmeyeceğine dair sürekli kafasında soru işaretleri bulunduğunu ifade etti. 35 yaşındaki şarkıcı, hastalık sürecindeyken bir daha şarkı söyleyememekten korktuğunu belirterek, koronavirüsü yendiğini ancak anksiyete ile hala mücadele ettiğini söyledi. 

Anksiyete nedir?

Anksiyete olarak adlandırılan kaygı bozukluğu, günümüzde birçok insanın karşılaştığı bir psikolojik rahatsızlık. Kaygılar, insanları günlük hayatta yaşadıkları sıkıntılar ile mücadele edebilmeleri için hazırlar ve daha çabuk karar verebilmelerini sağlar. Beyin tarafından strese verilen tepkiye kaygı denir. Kaygı, insanları karşılaşabilecekleri potansiyel riskler konusunda uyarır. Sorunların artmasıyla birlikte kaygı bozukluğu artabilir. Anksiyeteye sahip olan insanlar, kafalarında hep en olumsuz senaryoyu yazarlar ve bu durum onların kontrolünde değildir. Sık sık kaygı hisseden bir kişinin sosyal yaşamı aksayabilir, psikolojik sağlığı hasar görebilir ve günlük işlerini yaparken zorlanabilir. Anksiyete yaşayan insanların yaşam kaliteleri de azalır. Kadınlarda daha fazla görülen anksiyeteye, genel olarak aşırı korumacı bir tutumla yetiştirilen çocuklar ile etrafında bulunan kişiler tarafından her zaman kötü tepkiler olan insanlarda rastlanır. Çocukluk döneminde olumsuz bir durum, herhangi bir travma veya mutsuzluk yaşayan insanların anskiyete yaşama olasılıkları daha fazladır. Anksiyete aynı zamanda kalıtımsal olabilir. 

Anksiyete yaşayan insanlar kendilerini hep huzursuz hissederler ve paniğe kapılırlar. Bu kişiler, nefes darlığı yaşarlar ve ağız kuruluğu çekerler. Sürekli olumsuz bir şey yaşanacakmış gibi kaygılanırlar ve kalp atışları hızlanır. Kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde aşırı terleme görülür. Ellerinde titreme ve odaklanma sorunu görülen bu kişilerde, uyku sorunlarına da rastlanır. Anksiyete yaşayan kişiler; psikoterapi, bilişsel davranışçı terapi veya ilaç tedavisiyle iyileşebilirler.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2021, 20:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER