George Orwell'ın Ünlü Romanı Mini Dizi Oluyor

George Orwell'ın ünlü eseri 1984 mini dizi olarak ekranlara gelecek. Şimdiden diziye ilgi büyük dizi romandan direkt uygulanmasa da, romandan uygulanmış olan tiyatro eserinden ilham alacağı biliniyor.

George Orwell'ın Ünlü Romanı Mini Dizi Oluyor

İngiliz George Orwell'ın distopya türünde yazdığı en önemli romanlarından biri olan 1984 romanı mini dizi haline getirilecek. Bu eser ile aynı adı taşıyan bilimkurgu klasiğinden uyarlanmış olan tiyatro oyunundan esinlenecek.

  İngiliz romancı George  Orwell’ın kendi yazmış olduğu 1949 yılında yayınladığı ve  distopya türüne büyük örnek olan eser mini dizi uyarlaması ile ekranlara gelecek.  Yeni yayınlanacak olan bu dizi direkt romandan esin kaynağı almayıp,  1984 romanından esinlenen tiyatro oyunununu kendine kaynak olarak alacak.

  Birleşik Krallık'ta ve Amerika'da sahnelenmiş olan oyun büyük ilgi ve beğeni toplamıştı.

 Romanın konusu nedir?

  Birader olarak adlandırılmış olan bir kişinin ve onun denetiminde bulunan birde parti  vardır,  birader aynı zamanda Okyanusya yönetiminin başıdır.  Okyanusya biraderin otoritesi ile, Okyanusya toplumunda da hiyerarşik bir  sınıflandırma söz konusudur.   Bu hiyerarşik  olarak sınıflanmış topluma otoriter birader,  bütün insani duygularından arınmalarını emrediyor.

  Bireysel evlilik,  günlük tutmak,  erotizm  ve aşk yasaklanmıştır.

  Yapılacak olan evlilikler tamamı ile devlet kontrolünde olup dünyaya gelecek çocukların devlete hizmet etmesi istenmektedir.

 Ülkede bulunan yazılı veya yazılı olan bütün yayın organlar devletin tekelindedir ve insanların kendi duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine izin verilmez.

  Okyanusya'da toplumun büyük bir kısmı bu sisteme uyar ve itaat eder  ancak bu sisteme karşı gelen bu sistemin içinde bulunmak istemeyip sisteme itiraz eden kişiler vardır. Bu kişilerden biride Doğruluk  Bakanlığı'nda çalışmakta olan Winston adındaki kişidir.  Winston’un  içinde bulunduğu sıkışmışlık hissi onu her şeye ve içindeki bulunduğu düzene karşı gelmesine neden olacaktır.

  Bu sıkışmışlığın içinde Winston  daha fazla dayanamayıp baş kaldıracaktır.   Winston aynı zamanda Julia ile olan yakınlaşması  ve  yapmış olduğu davranışların  sonucunda başına gelenleri  titiz bir şekilde incelemiştir. Romanın sonunda ise Winston türlü yaptırımlar ile devletine bağlı bir kişi haline gelecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER