9 Ocak Hangi Burç?

9 Ocak hangi burca denk gelmekte? 9 Ocak gününde doğanların karakteristik özellikleri neler? 9 Ocak tarihinde yaşanan önemli olaylar neler?

9 Ocak Hangi Burç?

9 Ocak hangi burç olduğu birçok vatandaş tarafından soruluyor. 9 Ocak günü doğan herkes oğlak burcundandır.

22 Aralık ila 21 Ocak arası doğan kişiler oğlak burcundan olur ve toprak grubuna mensupturlar. Bu burcun yöneticisi gezegeni ise Satürn olarak bilinir.

Oğlak burcu insanlarını ise iki kategoriye ayırabiliriz. Ya keçi gibi inatçı oğlaklar vardır ya da evine bağlı ve sevecen olurlar. Fakat her zaman oğlak burçları tutkulu ve yaptıkları işi seven insanlardır.

Oğlak kadınları ise öte yandan eşlerine kendilerini adeta adarlar. Onların başarısı ve mutluluğu ile huzur bulurlar.

Genel olarak tüm oğlak burcu bireyleri gelenekçi olur ve aile bağlı kuvvetlidir.

En iyi anlaştıkları burçların başında ise Yengeç gelir. Aşk ilişkilerinde ise oğlak burçları Yengeç, Balık ve Akrep ile iyi anlaşabilirler.

9 Ocak Tarihte Bugün Ne Oldu?

1788 Yılı 9 Ocak gününde Connecticut Eyaleti ABD anayasasını onayladı. Tarihte bugün 1792 yılında Osmanlı ve Rusya’nın 5 yıllık savaşı Yaş Antlaşması ile sonlandı. 1861 yılın 9 Ocak gününde ise Mississippi Eyaleti Birleşik Devletlerden ayrılığını ilan etti.

1873 yılında bugün Fransız İmparator III. Napolyon vefat etti. 1900 yılı 9 Ocak tarihinde ise Kahire tren hattının yapımı tamamlandı ve Mısır halkının hizmetine sunuldu.

1916 Yılında bugünün sabah saatlerinde İngiliz donanmasının Gelibolu’dan çekilme kararı almaları sonrasında 5. Ordu Komutanı Liman von Sanders Başkomutanlık Vekâlet’ine müjdeli haberi telgraf çekti. 1920 yılı 9 Ocak gününde Kuva-yi Milliye isimli düzensiz ordumuzun komutanlarından Yahya Kaptan İstanbul Hükümeti tarafından gerçekleştirilen suikast kurban gitti.

1921 Yılında bugün ise I. İnönü Savaşı başladı. 1922 yılı 9 Ocak gününde ise Hatay Dörtyol bölgesi düşman kuvvetlerinin işgalinden kurtuldu. 1936 yılında bugün Ankara Üniversitesinde Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi eğitim faaliyetlerine başladı. Fakültenin açılış törenine Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de katıldı.

1951 yılı 9 Ocak gününde Birleşmiş Milletler genel merkezi faaliyete geçti. 1964 yılında bugün ünlü Türk roman yazarı Halide Edip Adıvar hayatını kaybetti.

1966 yılı 9 Ocak gününde Türkiye'den Almanya’ya 800 kişilik bir grup ile ilk işçi göçü gerçekleşti.

1968 yılında bugün Mexico City olarak bilinen bölgeye ilk ve son kez kar yağdı ve 2 gün boyunca sürdü.

1990 yılında ünlü şair Cemal Süreyya vefat etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER