10 Ocak Hangi Burç?

10 Ocak hangi burca denk gelmekte? 10 Ocak gününde doğanların karakteristik özellikleri neler? 10 Ocak tarihinde yaşanan önemli olaylar neler?

10 Ocak Hangi Burç?

10 Ocak hangi burç olmaktadır sorusu en çok sorulan sorulardan biri. 22 Aralık ila 21 Ocak tarihi oğlak burcudur.

Oğlak burçları genelde ketum olarak görülürler. Fakat hepsinin yumuşak bir kalbi vardır. Dışarıdan çekingen olarak tanımlanırlar.

Son derece güvenilir insanlar olan oğlaklar her daim sözlerini tutarlar.

Duygusal olsalar bile mantıkları ile karar verilir.

Abartıdan hoşlanmazlar. Olayları abartmayı da sevmezler.

Kuşkucu olmak da yine oğlak burcunun yapısında vardır. İnandıkları konular da oldukça savunurlar. Hatta inada bindirirler. Gösterişi sevmezler.

Çok meşgul insan olan oğlak burçları aylaklık yapmaktan da hoşlanmazlar.

Maddi anlamda özellikle de parasal konularda çok planlıdırlar. Boşa para harcamazlar ve bunu da sevmezler. Fakat bir yandan oldukça eli açık, cömert insanlardır. Yardıma ihtiyacı olana her aman yardım ederler. Karşılık olarak ise minnet ve teşekkür onlar için yeterlidir.

Eşlerine de genellikle çok bağlı ve sadık olurlar.

10 Ocak ayrıca birçok ünlünün de doğum günüdür. Bunlardan bazıları ise 10 Ocak 1964 doğumlu oyuncu Hakan Boyav’dır. 10 Ocak 1981 doğumlu Mert Fırat, 10 Ocak 1940 doğumlu Suphi Tekniker ve 10 Ocak 1945 doğumlu Yunus Yılmaz’da bunlardan birkaçıdır.  

Tarihte Bugün

Tarihte bugün 1861 yılında Florida Eyaleti Amerikan İç Savaşı sonucunda Birleşik Devletler’den ayrılma kararı aldı. 10 Ocak günü 1862 yılında silah sanayinin önemli isimlerinden Samuel Colt vefat etti.

1863 yılı 10 Ocak gününde Birleşik Krallık, Londra’da dünyanın ilk metrosunun Metropolitan adlı ilk hattı faaliyete geçti.

1900 yılı 10 Ocak gününde ise Pehlivan Kara Ahmet Paris’te “Şampiyonlar Şampiyonu” unvanı aldı.

1919 yılında bugün Medine müdafaası bitti. Burada bulunan Osmanlı Garnizonunun savaşmayı bırakması ile 1. Dünya savaşının sıcak fazı sona erdi.

1920 yılı 10 Ocak tarihinde Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Temsil Heyeti tarafından Ankara’da Hakimiyet-i Milliye gazetesi yayımlanmaya başlandı. Aynı gün Milletler Cemiyeti kuruldu. 1921 yılı 10 Ocak gününde ise Albay İsmet Bey komutasındaki Türk Ordusu ile Yunan Ordusu çarpıştı. İnönü’de gerçekleşen 1. İnönü Muharebesi Türk Ordusu zaferi ile sonuçlandı. Albay İsmet Bey bu çarpışmada kazandığı zafer sonrasında generalliğe terfi edildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti dünya çapında itibar kazandı.

1929 yılında bugün ise Tenten’in maceraları kitabının ilk baskısı okurların beğenisine sunuldu. 1945 yılı 10 Ocak gününde Anayasada yeni Türkçe kelimelerin kullanılması onaylandı. Aynı gün Teşrinevvel, Teşrinisani, Kânunuevvel ve Kânunusani aylarının isimleri Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak olarak değiştirildi.

1945 yılında bugün eski Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu George Foreman dünyaya geldi. 1964 yılı 10 Ocak tarihinde Beatles’ın ABD’de ilk albümü satışa çıktı.

1968 yılında bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşlarından Ali Fuat Cebesoy vefat etti. 1990 yılında basın sektöründen “Time” ve sinema sektöründen “Warner” şirketleri birleşerek Time Warner olarak iş hayatlarına devam ettiler.

2001 yılı 10 Ocak gününde Türksat 2A uydusu fırlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER