Sabahattin Ali’nin Atatürk’e Yazdığı Mektup Ortaya Çıktı!

Murat Bardakçı Habertürk'teki köşesinde, ünlü edebiyatçımız Sabahattin Ali'nin Mustafa Kemal Atatürk'e 1933'te Konya Cezaevi'nden yazdığı mektubu yayınladı. Yazdığı bir şiirde Atatürk ve İsmet İnönü'ye hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan Sabahattin Ali, mektubunda "‘Ben böyle bir şey yapmadım’ diyor ve buna inanmanızı rica ediyorum" diye yazmış.

Sabahattin Ali’nin Atatürk’e Yazdığı Mektup Ortaya Çıktı!

Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan gibi Türk klasiklerinin yazarı Sabahattin Ali, 1933 yılında Konya’da Almanca öğretmenliği yaptığı bir sırada yazdığı şiirle Atatürk’e ve İsmet İnönü’yü tahkir ettiği gerekçesiyle 14 ay cezaya çarptırılmıştı. Ünlü edebiyatçının Atatürk’e gönderdiği bir mektup Cumhurbaşkanlığı Arşivi’nden çıktı. Habertürk yazarı Murat Bardakçı, söz konusu mektubu köşesine taşıdı. 1948 Nisan'ında Kırklareli'nde, Bulgaristan sınırına yakın bir yerde öldürülen ve faili meçhul kalan Ali’nin 15 kuruşluk bir pul yapıştırarak Atatürk’e gönderdiği ve Cumhurbaşkanlığı Arşivi'nde 01019596-72 numarada muhafaza edilen mektubu şöyle:

“Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal Hazretlerine,

Zât-ı âlinizi îmâen ve telmihen tahkiri mutazammın (imâ ve kastederek hakaret eden) bir şiiri yazmış ve okumuş olmak cürmü ile bir sene hapse mahkûm edildim. Mahkeme zabıtlarının sathî bir tedkiki bile bu kararın nasıl bir zihniyetin tesiri altında verildiğini isbat edebilir. Fakat, Temyiz Mahkemesi tarafından tasdik edilmiş olması, hükmün isabetsizliğine dair daha çok söz söylemekten beni alıkoymaktadır. Beni en çok üzen yediğim ceza değil, sizin büyük isminizin şahsî intikam vasıtası olarak kullanılabilmesi ve buna müsamaha edilmesi keyfiyetidir. Kablî (önfikirli) hükümlerden, sakat düşüncelerden ve lüzumsuz korkulardan uzak bir heyete her zaman kabahatsizliğimi ispat edebilirim. Fakat bütün bunlara lüzum kalmadan işi sizin yüksek kararınıza bırakmayı tercih ettim: ‘Ben böyle bir şey yapmadım' diyor ve buna inanmanızı rica ediyorum. Benim şimdiye kadar yalan söylediğim görülmemiştir. Ne karakterde bir adam olduğum da Maarif Vekâleti'nden sorulabilir. Herhalde bana inanacağınızı ümit ediyorum. Şimdilik kendi sözlerim ve teminatımdan başka müeyyidesi (yaptırımı) olmayan bu iddiam inanılacak kuvvette görülmediği takdirde yine size müracaat ediyor ve affımı rica ediyorum. Eninde sonunda hakkımı ispat edeceğimi bilmesem böyle bir ricada bulunmazdım. Beni affedecek kadar büyük ve iyi kalpli olduğunuzdan eminim. Ellerinizden öperim efendim. 14 Nisan 1933.

Konya Hapisanesi'nde mevkuf, Konya Muhtelit Ortamektep Almanca Muallimi Sabahattin Ali.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 3 ay Önce

Yazık 1 yıl hapis almış.izzetini satmış.suan müebbet alanlar aslan gibi yatıyor.zalim e yalvaran yok...zalim şer için yaşasın cehennem.

Turan moment
Turan moment - 3 ay Önce

chp cenahına duyurulur