Kadına Güç Veren Kadın - Leyla Alaton

Kadının gücüne, kız kardeşliğe, kadınların birbirini desteklemesi gerektiğine inanan bir kadın Leyla Alaton. Güçlü bir iş kadını. Elindeki gücü kadının bağımsızlığı, ekonomik özgürlüğü, kadının bilinçlenmesi ve uyanışı için harcayan bir ışık işçisi aynı zamanda. Babası İshak Alaton için, vizyonerliği nedeniyle “erken öten horoz” derlermiş. Armut dibine düşermiş ya, kendisi de öyle aslında. Önden giderek açtığı yolda, diğer kadınlara ışığıyla yol gösteriyor.

Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği Bahçeşehir Şubesi başkanı, sevgili Beyza Birand Ünverdi’nin davetiyle bu hafta Leyla Alaton’u dinleme şansım oldu. JCI Bahçeşehir’in organize ettiği “Girişimci Kadın Platformu Semineri” kapsamında Leyla Alaton, kadın girişimcilere girişimcilikten iş hayatına kadar pek çok konuda tavsiyede bulundu. Onlarla kendi bilgeliğini paylaştı.

Girişimciliğe adım atmak isteyen kadınlara “Yakın çevrenize güvenerek iş yapmaya kalkmayın!” diye seslenen Leyla Alaton, kendisinin de bu motivasyonla iş kurduğunu ama daha sonra hayal kırıklığına uğradığını dile getirdi. Daha sonra hayal kırıklığına uğramamak ve ayakları yere sağlam basabilmek için yakın çevreye güvenmemek gerektiğini ifade etti.

Leyla Alaton’un kadın girişimcilere verdiği bir diğer kıymetli tavsiye ise, bir mentor edinmelerinin çok faydalı olacağı yönünde oldu. Güvenilir, hiçbir çıkarı olmayan, yol gösterici, tarafsız birilerinden mentorlük alabilmenin; daha sağlıklı kararlar alabilmek ve motivasyonu yüksek tutabilmek için önemli olduğunu dile getirdi. Kendisinin de zamanında mentorlük aldığını, şimdilerde ise pek çok kişiye mentor olarak destek verdiğini de paylaştı.

Sadece girişimci kadınlara değil, iş hayatında çalışan diğer kadınlara da engin tecrübesiyle çok değerli tavsiyelerde bulundu sevgili Leyla Alaton. İş dünyasında kıyafete çok dikkat etmek gerektiğini söyleyen Leyla Alaton, “Sizin fiziğiniz ön plana geçerse, o zaman söylediğiniz ne olursa olsun, o arka planda kalır.” dedi. Cinsiyetin ön plana geçmemesi gerektiğini vurguladı.

Ofiste ilişkiyi de uygun karşılamayan Leyla Alaton, işle aşkı ayırmanın öneminden bahsetti. Böyle bir durumda herkesin konuşabileceğinden ve bu durum iş başarısının önüne geçebileceği için tehlikeli olacağından söz etti.

Bir diğer değerli tavsiye ise; ofise özel hayat sırlarının taşınmaması gerektiği yönünde oldu. Tüm özel hayatını paylaştığın insanlara, zamanı gelince yöneticilik yapman gerekebileceğinden; bu tür davranışlardan ve aşırı samimi ilişkilerden kaçınmanın kişinin yararına olacağını dile getirdi.

“Çalışanlarınızı şirketinizde önü açık bir kariyere mi yoksa girişimciliğe mi yönlendirirsiniz?” sorusuna babasının bir sözüyle cevap verdi Leyla Alaton. “Mezarlıklar vazgeçilmez insanlarla doludur. Hepimiz kendimizi vazgeçilmez zannediyoruz. Şirketlerde insanlar gelir gider. Koskoca Üzeyir Bey gitti, babam gitti. Alarko bitti mi, bitmedi. Bu yüzden insanlar hayallerini gerçekleştirmelidir.” dedi. Leyla Alaton’a göre hayat, başkalarının hayatını yaşamak için çok kısa. Önce kendimiz için yaşamalıyız. Kendimizi mutlu edersek başkalarını da mutlu edebiliriz.

Samimi, cesur, dürüst, kız kardeşliğe gönül vermiş, başkalarının mutluluğundan mutlu olan, bilge bir kadın Leyla Alaton. Kendisinin konuşmasını pür dikkat, keyifle dinledim. Çok şey öğrendim. Leyla Alaton gibi kadın dayanışmasına inanan sevgili Beyza’nın moderatörlüğündeki bu söyleşiyi, sizin de dinlemenizi canı gönülden isterim. Bu yüzden bu hafta Youtube kanalıma, Beyza’nın Leyla Alaton’la keyifli söyleşisini yükledim. Aşağıdaki linki takip ederek izleyebilirsiniz. Umarım sizlere de yol gösterir. İyi seyirler!

İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUM EKLE