YSK, süreci başlatacak!

Resmi Gazete'de yayınlanan onaydan sonra Yüksek Seçim Kurulu'ndan konu ile ilgili açıklama bekleniyor.

YSK, süreci başlatacak!

6771 Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda değişiklik yapılması hakkındaki kanunun, Başkanlık Sistemi kapsamında halkoyuna sunulması ile ilgili onayı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülen ve daha önce de Anayasa Komisyonu’nda görüşülen anayasa değişikliği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak büyük tartışmalara yol açmıştı. Yüksek Seçim Kurulu, referandum sürecini Resmi Gazete’de yayınlanacak olan kanuna bağlı olarak yürüteceğini belirttiği için son söz Resmi Gazete’de yayınlanacaktı. Beklenen haber dün gece Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hükümet parti Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından hazırlanmış olan anayasa değişikliği paketinde milletvekili sayılarında değişiklik gibi unsurlar vardı. Değişiklik paketinde milletvekili sayılarının 550’den 600’e çıkarılması, milletvekili seçilebilme yaşının 25’ten 18’e düşürülmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve parti tutan cumhurbaşkanının olabilmesi gibi maddeler bulunuyor.

BUGÜN AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasa değişikliği paketini onaya sunduktan sonra açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamada Sadi Güven, Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı resmi gazetede yayımlandıktan sonra detaylı açıklama yapacağını belirtmişti. YSK Başkanı Güven’in, değişiklik paketinin onayının yayınlanmasından sonra bir açıklama yapacağı düşünülüyor. Böylece YSK tarafından süreç başlatılmış olacak. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı’nın yapacağı açıklamaya göre şekillenecek olan durum, halkı doğrudan etkileyecek gibi görünüyor. İlerleyen günlerde netliğe kavuşacak olan durum, Türkiye’nin geleceği konusunda önemli adımlar atılmasını sağlayacak.

YORUM EKLE