02 Ocak 2017 Pazartesi 01:30
Yeni Kimlik Kartı randevu işlemi! İşte çipli kimlik kartı ücreti

Çipli kimlik kartı almak için yapılacak olan başvurular konusunda geçitğmiz günlerde tarih verilmiş ve 2 ocak itibari ile başvurulaın kabul edileceği açıklanmıştı. 2 Ocak 2017 (bugün) itibari ile başayacak oan Çipli Kimlik kartı bşvurularında istenen belgeler ve Çipli kimlil kartı başvuru ücreti konusunda tüm vatandaş merakla beklemekte iken işte tüm gerekli olan bilgiler açıkandı. Öte yandan yeni kimlik kartlarının getirileri ve faydaları ile birlikte neden geçildiği konusunda da uzmanlarım uyarıları mevcut

ÇİPLİ KİMLİK KARTI BAŞVURULARI BAŞLADI

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından çipli kimik kartları için belirlenen pilot şehirlerde vatandaşların başvuruları akabinde tüm illerde başvurulan bugün mesai saatleri içerisinde başlayacak. Pilot il olarak belirlenen şehirler ise Kırıkkale, Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum, Erzincan, Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova idi. Çipli kimlik kartı başvuruları 14 Mart 2016'da pilot şehir Kırıkkale'de başlamış ve o tarihten bugüne 11 il de başvuru sayısı 260 bine ulaşmıştı. Yeni kimlik kartlarının tüm dağıtılma süresinin 3- 4 senede biteceği ve hedefe ulaşılacağı yine Nüfus Müdürlüğü'nce duyuruldu. 

ÇİPLİ KİMLİK KARTLARINA İNTERNETTEN BAŞVURU MEVCUT

Çipli kimlik kartı görünen o ki tüm ülke de rağbet görecek. Gerek güvenlik önlemleri gerekse de kullanım kolaylığı ile başvuru önceliği sağlatan kartlara başvurular internet üzerinden de yapılabilinecek. "https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr" resmi adresi aracılığı ile ya da ALO199 aracılığı ile randevu alınabilinecek. Randevusuz olarak ise ilçe nüfus müdürlüğüne eski kimlik kartları ile başvuru yapılacak. Yurt dışında ise dış temsilciliklerle bağlantı kurulacak. Hiç bir şekilde başvuru yapamayacak durumda olanlarda ise "Gezici Kayıt Terminalleri" iş başında olacak.  Sonrasınd agelişecek işlemlerde başvuru sırasında verilen bilgiler bilgisayar ekranlarında gösterilecek. Bilgilerin doğru olması sonrasında bilgiler güncellenecek ve oluşturulan iki kopyadan biri kişiye verilecek. 

ÇİPLİ KİMLİK KARTLARININ FİYATI

Uygulamanın başlaması akabinde çipli kimlik kartı için başvuruda verilecek olan ücret te merak ediliyor. 21 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan "Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği" uyarınca 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle ve değiştirme nedeniyle düzenlenenler için 16 lira, kayıp nedeniyle düzenlenenler için 32 lira olarak belirlendi. 

BAŞVURUDA GEREKLİ BELGELER

Yeni kimli kartlarının başvurusu sırasında gerekli belgeler de açıklandı. Başvuruda görevli olan personelin, kişinin TC Kimlik Nosunu alması ile birlikte süreç başlayacak. Nüfus cüzdanı alacak kişinin biyometrik verileri, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ hem de sol el için alınacak. Eğer ki gerçeğe aykırı bir başvuru detayına ulaşılırsa kişi hakkında Cumhuriyet Savcılığına dilekçe sunulacak ve hakkında yargı süreci başlayacak. 

YENİ KİMLİK KARTININ ÖZELLİKLERİ

Görüntüsü ile şu an mevcut kullanılan kimlik kartlarından eser olmayacak olan çipli klimlik kartları polikarbon materyalden oluşacak ve 10 yıl süresince kullanılabilinecek. İçerdiği temaslı ve temassız yonga ile de güvenlik hat safhada kullanılacak. Elektronik kart kullanmak kısacası güvnlik önlemlerini arttıracak.

Son Güncelleme: 02.01.2017 14:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.