Yaşı Küçük Çocukların Kaçırılmasında Soruşturma Başlatıldı

İzmir'in Kiraz ilçesinde yaşı küçük çocukların kaçırılıp evlendirildikleri ortaya çıkmıştı. Bunun ardından konu hakkında soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Yaşı Küçük Çocukların Kaçırılmasında Soruşturma Başlatıldı

İzmir'in Kiraz ilçesinde yıllardır devam eden ilginç bir geleneğin ortaya çıktığı belirlendi. Bunun üzerine köyde kız çocuklarının yaşları tutmamasına rağmen sevdikleri çocuklar ile evlendirilmek istemeyen ailelerine tepki olarak kaçtıkları ya da kaçırıldıkları ortaya çıktı. Yıllardır devam ettiği öğrenilen bu durumun kısa süre içerisinde ülke genelinde çeşitli tepkilere neden olmasının ardından Bakanlık ve belediyeler tarafından yeni bir çalışmanın başlatılmasına karar verildi. 

Bölgede kaçırılan kızların yaşlarının 13 ile 21 arasında değişmesi dikkat çekerken evlilik için uygun bir yaşta olmadıkları, yapılan uygulamanın adet haline gelmesinin yanlış olduğunun ve bu durumun çeşitli tepkileri de beraberinde getirdiği konusunda çeşitli uyarılarda bulunuldu. Ancak kız kaçırma olaylarının devam ettiğinin belirlenmesi üzerine köye çeşitli jandarma ekiplerinin ve belediye çalışanlarının tespit yapmak için giderek bilgilendirme yapmaya başladıkları öğrenildi. 

Yaşı küçük kız çocuğunun kaçırılmasının ardından kız ailesine yüklü bir miktarda başlık parası verildiği, böylece kız kaçırma olaylarının polise intikal etmediği belirlendi. İddialara göre kızın yaşı ne kadar küçükse verilen başlık parasının miktarının o kadar arttığı öğrenildi. Bölgede aynı durumu yaşamış ve yaşaması ihtimal olan evlere gidilerek konu hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı, bilgilendirmelerden sonra olayların devam etmesi halinde gerekli cezai işlemlerin başlatılmasına karar verildiği belirtildi. Konu hakkında çalışma yapan yetkililer hassas davranarak görüntü alınmasını engellediler ve konu hakkında gerekli takibi yapacaklarını belirttiler. 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 21:58
YORUM EKLE