Taksim Camii'nin yapım hazırlıklarına başlandı

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onay verdiği, içinde otopark, konfreans ve sergi salonu bulunacak olan Taksim Camii'nin yapım hazırlıklarına bu sabah başlandı.

Taksim Camii'nin yapım hazırlıklarına başlandı

Bir süredir çevik kuvvet polisinin bekleme noktası olarak kullanılan alan, bu sabah işçiler tarafından etrafı çevrildi ve konteynerler getirildi. Yapım hazırlıklarına başlanan Taksim Camii'nde, otopark, konferans ve sergi salonu bulunacak. 875 metrekarelik alanda planlanan proje tamamlandığında aynı anda 960 kişi ibadet edebilecek. Kot farkı dikkate alınarak tasarlanan projenin yer altında üç katı bulunacak. Otopark olarak tasarlanan üç katta toplam 165 araç park edebilecek.


1968'de başlayan Taksim Camii tartışmasında Danıştay, 1983 senesinde cami yapılmasına izin vermemişti. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 19 Ocak'ta yaptığı toplantıda caminin, Taksim'e adını veren ve I. Mahmud tarafından 1731 yılında bölgeye 'su taksimi' yapmak için inşa edilen Taksim Maksemi'nin arkasına yapılmasına onay verdi. Minare yüksekliği 61 metre olması planlanan cami ile ilgili Kurul'un 'onay' kararından sonra bölgede bulunan dükkânların tahliyesine geçilecek.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 12:59
YORUM EKLE