Suriye'de katliam var! Dünya Ayağa Kalktı

Suriye'de kimyasal silah kullandığının ortaya çıkmasının ardından bir çok ülkeden tepkiler yağmaya başladı. Fransa Birleşmiş Millet Güvenlik Konseyi'ni acil olarak toplantıya çağırdı. İsrail ise Suriye'ye askeri müdahale istedi.

Suriye'de katliam var! Dünya Ayağa Kalktı

Suriye'nin İdlib kentindeki kimyasal silah saldırıda katliam yaşandı... Saldırıda en az 58 kişi hayatını kaybederken onlarca kişi zehirli gazdan etkilendi.

Suriye’de rejime ait uçakların, muhaliflerin denetimindeki İdlib'in Han Şeyhun ilçesine düzenlediği zehirli gaz kullanılan hava saldırılarının ardından, Türkiye-Suriye arasındaki tampon bölgede kimyasal yıkama çadırı kuruldu.

Saldırının ardından Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan İdlib’te sivillere yönelik bir saldırıda kimyasal silah kullanıldığına da değinen Erdoğan, bu tür insanlık dışı saldırıların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Saldırının ardından Fransa, Birleşmiş Millet Güvenlik Konseyi'ni acil olarak toplantıya çağırdı.  

Kimyasal katliama dünyadan tepki yağıyor

SURİYE VE RUSYA REDDETTİ

Suriye rejimi kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaları reddetti. Rusya ise bölgede herhangi bir hava saldırısı düzenlemediğini belirtti.

Tampon bölgede oluşturulan çadırda, kimyasal gaza karşı yıkama işlemi yapılırken, bölgeye getirilen yaralılar da ambulanslardaki ilk müdahalelerinin ardından yine Türkiye'den giden tam donanımlı ambulanslar ile Hatay'ın Reyhanlı ilçesine getiriliyor.

Reyhanlı Devlet Hastanesine getirilen yaralılar tedavi altına alınıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2017, 18:42
YORUM EKLE