29 Aralık 2016 Perşembe 01:45
SON DAKİKA! Türkmen Dağı'nda ağır çatışma Hatay'dan da izleniyor

Hatay Yayladağı'ndan duyulan top sesleri, Türkmen Dağı'ndan gelmekte. ESED Güçlerinin Türkmen Dağ'na son dakika saldırıda bulunduğu öğrenildi. Yerel kaynakların son dakika açıklamalarına göre Rejim Güçleri Türkmen Dağının kırsalında bulunan Yamadı, Kelez, Akçabayır köylerine ağır top atışlı saldırı başlattı. Geçtiğimiz günlerde anlaşma sağlandığı yönünde ortaya atılan iddialar sonrasında gece saatlerinde başlayan saldırıdan herkes endişe ediyor. Bölgeden henüz bir açıklama gelmedi. Saldırı da aında karşılık verildiği açıklandı ve ölü ve yaralının olmadığı saptandı. 

TÜRKMEN DAĞI'NA SALDIRI

 Türkmen Dağına rejim güçlerinin başlatığı yoğun top atışlı saldırıya anında verilen karşılık ile çatışmanın oldukça kuvetlendiği ve Türkiye sınırından da izlendiği bilgileri duyumlanıyor. Özellikle, Türkiye sınırına yakın yerleşim yerlerine yönelik top atışları yapılırken, top sesleri Hatay'ın Yayladağı ilçesinden duyuluyor.

TÜRKMEN DAĞI NEREDE

Türkmen Dağı, Suriye'nin Lazkiye ilinin kuzeyinde, Hatay sınırındaki Bayır-Bucak bölgesinin orta ve doğu kısımlarını oluşturan ve çoğunlukla Suriyeli Türkmenler'in bulunduğu dağlık bölgedir. 2015'de Suriye İç Savaşı neticesinde Rus hava bombardımanına uğramasıyla gündeme gelmiştir. Bayır-Bucak'ta 72 Türkmen köyü bulunmaktadır. 54 tanesinin muhtarlık statüsü vardır. 18 tanesi ise çiftlik statüsündedir. Başlıca bölgeleri; 45 Tepesi, Acısu, Avanlı, Bedeme, Burc Keseb, Celiliyye, Çardaklı, Çümeyren, Dağdağan, Dağmışlı, Dervişhan, Derhane, Fırınlık, Gazalah tepesi, Gebelli, Gımam, Gök dağ, Hancağız, İyn El Ğazal, Kantara, Karaman,Kapıkaya, Karagır, Kasatil, Kelez, Kepir, Kırıkaltı tepesi, Kızıldağ, Kulcuk, Milikli, Murtlu, Nisipin, Pınar Almer, Rabia, Salma, Saray, Şems, Tel Zahiye, Yertilik tepesi, Zeytincik ve Zuveyiktir

Son Güncelleme: 29.12.2016 07:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.