Seçimde Evet Mührünü Kırdı 3 Yıl Hapis Yatacak

2015'deki Genel Seçimlerde oy kullanmak için gittiği sandığın başındaki zarfı, pusulayı yırtarak kamu malına zarar veren Leyla Ç. üzerinde "evet" yazan mührü de kırmaktan toplamda 3 yıl hapis cezası aldı.

Seçimde Evet Mührünü Kırdı 3 Yıl Hapis Yatacak

2015 Genel Seçimlerinde Beyoğlu’nda oy kullanmak için gittiği sandığın başında “Evet” yazılı mühürü kırmak suretiyle pusula ve zarfı yırtan şahısa ceza geldi. Mahkemeden çıkan kararda herhangi bir ikinci mahkemeye gerek olmadan 3 yıl hapis cezası çıktı. BEDAŞ Taksim Boğaziçi Elektrik Kurumu içerisinde bulunan 1097 numaralı seçim sandığında oy kullanmak için bulunan Leyla Ç. ‘nin (55), zarfı ve pusulayı yırtarak, ‘evet’ yazılı mührü kırmak suretiyle 7 yıla kadar hapsi isteniyordu. Yargılanan sanığın davası karara bağlanarak 3 yıl hapis cezası istendi.

TANIK NURİ K. : "TAŞKINLIK YAPIYORDU"

Sandık başkanının da katıldığı duruşma İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sandık başkanı Nuri K.’ nın tanıklık ettiği davada seçim günü oy kullanmaya gelen Leyla Ç.’nin taşkın hareketlerde bulunduğunu belirtti. Açıklamalarına devam eden Nuri K. “Etrafta bulunan kişilerin oy verme düzeni bozuldu. Kendisini uzaklaştırdık. Yaptığımız tespitte kendisine verilen bir adet mührü kırmış, pusula ve zarfı yırtmıştı. Konuya ilişkin tutanak tuttuk” dedi.

Kamu malına zarar vermek suçundan 1 yıl 6 ay, oy pusulası ve seçim evrakına zarar verme suçundan 1 yıl 6 ay olmak üzere toplamda 3 sene hapis cezası kararı kılındı. Mahkeme, Leyla Ç.’nin suç işleme konusundaki eğilimini dikkate aldı ve cezanın ertelenmesi durumunda sanığın tekrar aynı suçu işlemeyeceğine dair bir vicdani kanaat oluşturmadığını belirtti ve bu sebeple cezanın ertelenmesi söz konusu olmazken, cezanın para cezasına çevrilmesi de engellendi.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2017, 14:58
YORUM EKLE