Sadece kralların yiyebildiği tavuk artık Türkiye'de

Bir dönem Endonezya ve Vietnam'da sadece kralların tüketebildiği ürün olan ejderha tavuğu artık Türkiye'de yetiştiriliyor.

Sadece kralların yiyebildiği tavuk artık Türkiye'de

Dünya çapında büyük ilgi gören, özellikle de Uzak Doğu ülkelerinde afiyetle tüketilen farklı bir tavuk türü olan ejderha tavuğu ülkemizde Bodrum’da yetiştiliyor. Tavuk yetiştiriciliği yapan Ertuğrul Kara, evli ve 2 çocuk babası bir emekli. Vietnam ve Endonezya’da sadece kralların ve durumu iyi olan insanların tüketebildiğini belirten Kara, yılda 300 yumurta verdiğini söylediği tavukları için, ülkemizde tanındıkça değerinin daha çok artacağını belirtti.

Çiftliğinde normal tavuk türlerinin yanı sıra ejderha tavuğu üretimi de yaptığını belirten Kara, bu işe 3 arkadaşı ile girdiğini belirtti. Hobi amaçlı olarak başladığını söylediği tavuk yetiştiriciliği için birçok farklı türde tavuk ürettiğine dikkat çekti. Dünya çapında büyük bir ünü olan ejderha tavuklarının, daha önce Türkiye’de yetiştirilmediğini belirten Kara, üretimi yaptığı son cins olarak ejderha tavuğunun geleceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

"20 BİN LİRALIK TEKLİFİ REDDETTİM"

Dünyada çok tanındığını ve bir dönem Vietnam ve Endonezya’da sadece krallar tarafından tüketildiğini, öyle ki sadece krallar için yetiştirildiğini belirten Kara, bu cinsin çok önemli bir tür olduğunu belirtti. Elindeki ejderha tavuklarına yaklaşık 20 bin türk lirası değerinde yapılan teklifi reddettiğini söyleyen Kara, değerinin çok daha fazla olduğunu düşünüyor. Normal cins tavuklardan üç kat daha ağır olduğunu söyleyen Kara, sadece bu tavuğun ayak kısmından yapılan bir çorbanın bünyede viagra etkisi oluşturduğunun açıklandığını söyledi. Ayak kısmından yapılan çorbaların da Uzak Doğu’da yaklaşık 1000 dolar’a satıldığını belirtti.

YORUM EKLE