Rockçı imam davasında yeni karar!

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Rockçı imam olarak bilinen İmam Ahmet Muhsin Tüzer, Kaş’ta görev yaparken Balıkesir’e atandı. Bu atama için dava açan İmam hakkında karar verildi.

Rockçı imam davasında yeni karar!

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı bir mahallede imam olarak görevini sürdüren Ahmet Muhsin Tüzer, geçtiğimiz yıllarda bir müzik grubu kurarak gündeme oturmuştu. Ülkemizde “Rockçı İmam” olarak bilinen Tüzer, yurtdışında da tanınmaya başladı. Yurtdışında “Rock’n İmam” olarak bilinen Tüzer, ülkemizde birçok konsere imza atmanın yanı sıra Amerika’da da konser vermişti. En son Portekiz’de konser veren imam, müzik yapmaya devam ediyor.

PORTEKİZ KONSERİ SONRASI KRİZ

En son sahne aldığı Portekiz konseri sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kınama cezası alan imam, görevinden alınarak memur olarak başka bir ile atandı. Olay sonrasında izne ayrılan Tüzer, atama iptali için mahkemeye başvurdu. Başvuruda dini eğitiminin yüksek olduğunu ve bu konuda insanları ve özellikle gençleri tasavvuf ve rock müzikle birlikte İslam’a yaklaştırmayı amaç olarak benimsediğinin altını çizdi. Bu sebeple atamanın iptalini istedi.

MAHKEME KARARINI VERDİ

Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi, verdiği kararla yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Verilen kararda Tüzer’in kendi kadrosuna uygun bir göreve atanmadığı, dini bilgilerinin, aile yaşantısının ve becerilerinin uygunsuz olmadığı belirtildi. Yaşamını sürdürdüğü lojmanının boşaltılmak zorunda kalacağı ve atanması istenen yerin uzaklığının zararlara yol açacağını belirten mahkeme, yürütmenin durdurulmasına oy birliği ile karar verdi. 2577 sayılı kanunun 27’inci maddesi gereğince teminat almadan yürütmenin durdurulmasına karar veren mahkeme, Tüzer’in lehine bir karar verdi.

Hala Balıkesir’de görev yapan Tüzer, kararın uygulanmasını beklediğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 12:06
YORUM EKLE