Ret Kararının Ardından CHP'den YSK'ya İlk Tepki!

YSK'nın referandumun iptal başvurularına yönelik ret kararının ardından CHP'den ilk tepki geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, YSK'nın bu kararla kendisini kanun koruyucu yerine koyduğunu savunarak, parti olarak yarın toplanarak yeni yol haritalarını kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Ret Kararının Ardından  CHP'den YSK'ya İlk Tepki!

Cumhuriğey Halk Partisi'nden YSK'nın ret kararına tepki geldi. Parti adına ilk açıklamayı Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan yaptı. Kararın kanunsuz olduğuna vurgu yapan Teczan, bundan sonraki yol hartialarının yarın yapacakları toplantının ardından şekilleneceğini söyledi.

Tezcan şunları söyledi: "İptal talebimizi reddetti. Öncelikle oy çokluğuyla reddedilmiş talebimiz. 10 üye ret oyu kullanmış, bir üye iptali gerekir demiş. O bir üyeye teşekkür ediyoruz. Ama karar bizi mutlu etmedi. Bu YSK, sayım döküm sırasındaki bu tutum nedeniyle seçimlere meşruiyet sorunu yaratmıştır. Bu seçimleri gayri meşru noktaya düşürmüştür. Sorunlu bir kampanya süreci yaşanmıştı, sorunlu oylama süreci yaşandı."

'YSK KENDİSİNİ KANUN KOYUCUNUN YERİNE KOYMUŞTUR'

Tezcan, şöyle devam etti: "YSK, mühürsüz oy pusulaları ve zarfları geçerli hale getirmiştir. Kanuna açık bir aykırılıkla geçerli hale getirmiştir. Bugün iptal kararı verseydi Türkiye yeni bir noktaya gidecekti. YSK, kendisini kanun koyucunun yerine koymuştur. Mühürsüz oy pusulası ve zarfların geçerli sayılması suretiyle, YSK seçim hilesine fırsat vermiştir. Organize oy hırsızlığı."

'PAKETLEME HATASI DEDİLER'

CHP'li Tezcan, eksik oy pusulası ve zarfların gönderildiğini YSK'ya bildirdiklerini de ifade etti: "O gün sabahtan Türkiye'de hiçbir seçimde karşılaşmadığımız, eksik oy pusulası ve zarfların göndertildiği ihbarları geldi. YSK'ya bildirdik, bize 'paketleme hatası' dediler.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2017, 18:44
YORUM EKLE