01 Ocak 2017 Pazar 12:25
"Reina saldırısı, Türkiye'de ilk kez yaşam tarzına saldırıdır"

39 kişinin öldüğü 67 kişinin de yaralandığı Reina saldırısı nedeniyle olay yerinde incelemelerde bulunan  TBMM Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi,, saldırının acı bir olay olduğunu saldırı kadar kadar acı veren konunun da Türkiye'de ilk kez yaşam tarzına yönelik bir saldırının gerçekleşmiş olduğu boyutundan kaynaklandığını söyledi.

TBMM Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, terörün toplum olarak kanıksanmaması gerektiğini ifade ederek, "Buna alışmamalıyız, birileri böyle istiyor olabilir buna karşı dimdik durmalıyız. Biz toplum olarak dimdik duralım, ayrım yapmayalım bu yası hep birlikte tutalım, terörü yeneceğiz inşallah inanıyorum." dedi.

İstanbul Ortaköy'de bir gece kulübüne düzenlenen terör saldırısı sonrası buraya gelen TBMM Başkanvekili Hamzaçebi, olay yerinde incelemelerde bulundu.

Ardından polis merkezini ziyaret eden Hamzaçebi, burada bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk belirlemelere göre 39 kişinin hayatını kaybettiğini, 65 yaralının bulunduğunu, bunlardan 4 tanesinin durumlarının ciddiyetini koruduğunu söyledi.

Saldırıyı vahşi bir olay olarak tanımlayan Hamzaçebi, şunları aktardı:

"Henüz bu acımasız, vahşi olayı hangi örgütün veya kimin gerçekleştirdiği konusunda bir açıklama, bir belirleme yok. Ancak ilk kez terör örgütü ya da örgütleri, bu olayı planlayanlar, gerçekleştirenler farklı bir yöntem kullanıyorlar. Bugüne kadar bombalı araç ya da canlı bomba şeklinde bunları kullanmak suretiyle yapılan terör eylemleri dün gece itibariyle burada çok farklı bir yönteme bürünmüş durumda. Silahlı kişi ve Noel Baba kılığına girmiş kişi belki kişiler bilemiyorum, tabi ki bunu yetkililer açıklayacaktır."

Terörün, yılbaşı kutlaması yapan bir grubu hedef aldığını belirten Hamzaçebi, "İlk kez şöyle bir farklılık da ortaya çıkıyor; bir yaşam tarzını hedef alan saldırı söz konusudur, bu çok acı bir olaydır, en az bu terör olayının, bu vahşetin acısı kadar bu da çok acı bir olaydır. Çok çok üzgünüz tabi, çok üzgünüz. Allah'tan rahmet diliyorum ölenlere, yaralılara şifa diliyorum. Böylesi olayların tüm toplumu birleştirmesi gerekir, bu yası hepimizin tutması gerekir, bu yası hepimiz tutarsak terörü yeneriz. Gerçekten çok üzgünüm." diye konuştu.

- "Terörü toplum olarak kanıksamamalıyız"

Bir gazetecinin olay yerindeki izlenimlerini sorması üzerine Hamzaçebi, yetkililerin delil tespit çalışmalarına devam ettiklerini bildirdi.

Delil tespit çalışmalarını yerinde incelediğini kaydeden Hamzaçebi, şöyle konuştu:

"Delil tespitini yaptıkları için biz sadece o arkadaşları izledik, bizzat bu delillerin toplandığı yere girmedim, bunu görebileceğim yerden olay yerine baktım. O vahşetin izlerini orada görüyorsunuz. O kutlamayı yapan topluluğun, grubun bulunduğu yerde büyük bir dağınıklık var, o silahın, ateşin elbetteki oradaki izleri var. Yetkililer delil topluyor şu anda. İnşallah bunu gerçekleştirenler yakalanır, sorumluları ortaya çıkar ancak dilerim ki bu terör olayı son olur. Terörü toplum olarak kanıksamamalıyız, buna alışmamalıyız, birileri böyle istiyor olabilir, buna karşı dimdik durmalıyız. Biz toplum olarak dimdik duralım, ayrım yapmayalım, bu yası hep birlikte tutalım, terörü yeneceğiz inşallah inanıyorum."

Herkesin bu olaydan mesaj alması gerektiğini ifade eden Hamzaçebi, sözlerini şöyle tamamladı:

"Her olaydan sonra güçlü demeçler vermek doğrudur, devlet böyle davranmalıdır, devlet hiçbir zaman zayıf olmamalı ama bu olayı da artık son olarak görmek lazım. Türkiye devleti bu terör olaylarını yenecek, önleyecek güçtedir. Devletin bu gücü göstermesi lazım bunu bekliyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
memduh 2017-01-01 22:56:59

hadi oradan ... adam toplumu birbirine düşürmek amacında bu açıklamalarından ötürü milletin kendisi olarak seni kınıyoruz.

Avatar
Vatansever 2017-01-02 10:09:30

Hayır, tam bir insanlık düşmanı, devletine, hükümetine, milletine, halkına düşman bir terörist saldırının ta kendisidir. Bunların hepsi devlet hükümet, halkına düşman olanlar tarafından desteklenen gruplardan bir tanesi. Gezici ...sürüsü devamı.

Avatar
Metin 2017-01-03 02:46:15

Reinada ki ve diğer olaylar bu olanlar, Cumhuriyetin ve Atatürk ün getirdiği özgür düşünce ve yaşam tarzından öç alıp, Cumhuriyetin,
gerçek demokrasinin işini bitirme manevralarıdır. Her fırsatta Meclis başkanından tutun, hükümetin diğer yetkili organlarınca
Atatürk ilke ve devrimlerine cesurca karşı gelinip; hem kamuoyu oluşturmakta hem de toplumun nabzı sınanmaktadır.

Avatar
Metin 2017-01-03 04:15:50

Ülkemizde Demokrasi ne kadar güzelleşti, şirinleşti yahu.. Bir özgürlük bir özgürlük değme gitsin. Her yerden özgürlük fışkırır oldu.
Kraldan fazla kralcı olan sistem yalakaları, Barbaros SANSAL ın uçaktan inmesini bile bekleyemedi. Allah adına insanları katletmek adeta bir moda gibi yayılıyor.
Ben bu tiyatroyu çok sevdim. Çok iyi gidiyor.