Nevruz Üzerinden Birlik Beraberlik Mesajı!

Başbakan Binali Yıldırım, 21 Mart Nevruz’un gelişi ile alakalı bir kutlama mesajı yayınladı.

Nevruz Üzerinden Birlik Beraberlik Mesajı!

Başbakan Binali Yıldırım, yayınladığı mesajla halka hitap ederek, bütün vatandaşların Nevruz Bayramı’nı kutladı. Yıldırım, mesajında baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı’nın Orta Asya’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada çok uzun zamandır kullanıldığını ve kutlandığını belirtti.

"HUZUR VE BEREKET GETİRMESİNİ DİLERİM"

Başbakan Yıldırım yayınladığı kutlama mesajında şöyle söyledi: “Çetin bir kışın ardından gelen bahar için 'şükür' ve senenin bereketli geçmesi için 'dua' niyetiyle gerçekleştirilen Nevruz kutlamaları, asırlardır barış ve kardeşlik duygularının pekişmesine vesile olmaktadır. Çeşitli etkinliklerle Nevruz'u idrak ettiğimiz bugün birlik ve beraberliğimizi her zamankinden güçlü kılmalıyız. Toprağın uyanışını şiddet ve nefretin gerekçesi kılanlara inat aramızdaki dayanışmayı güçlendirmeli, sevginin evrensel dilini yüceltmeli ve her tür anarşi ve terörün karşısında olduğumuzu bütün dünyaya göstermeliyiz. Bütün vatandaşlarımızın Nevruz Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlar, baharı müjdeleyen bu güzel günün milletimize ve bütün insanlığa huzur, bereket getirmesini dilerim”

Bir Orta Asya geleneği olan Nevruz 2010'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği, Dünya Nevruz Bayramı ilan etmiştir. 28 Eylül - 2 Ekim 2009 arasında Abu Dhabi'de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, nevruzu Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi 'ne dahil etmiştir. 2010'dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart'ı "Dünya Nevruz Bayramı" olarak kabul etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2017, 22:22
YORUM EKLE