13 Ocak 2017 Cuma 14:55
Mehmet Kaplan'ın talebesi ünlü yazar Prof. Orhan Akay, hayatını kaybetti

Türk edebiyetı büyük bir değerini yitiirdi. Prof. Dr. Orhan Okay hayatını kaybetti. Bir süredir tedavi gördüğü hastaneden hayatını kaybettiği açıklaması yapılan Orhan Okay'ın naaşı yarın defnedilecek. Türk edebiyetına sayısız eserler bırak Okay, 86 yaşındaydı. 1931 senesinde dünyaya gelen yazar ayrıca edebiyat öğretmenidir.  Mehmet Kaplan ve Nurettin Topçu'nun öğrencisi olan Orhan Akay, Türk Edebiyatı denilince akla gelen ilk isimlerdendir. 

ORHAN OKAY HAYATINI KAYBETTİ

Kaldığı hastaneden kötü haberi duyulan Okay için yarın Fatih Camisi'nde öğle ezanına müütabiken cenaze namazı kılınacak. Okay'ın cenazesi, daha sonra Topkapı Çamlık Mezarlığı'na defnedilecek. Ani bir ölüm olarak gösterilen Okay hakkında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Uçman, üzgünlüğünü "Aniden, beklenmedik bir kayıp oldu. Geçen haftaya kadar beraberdik. Çok şaşkın ve üzgünüz." sözleriyle açıkladı. 

HAYATI KARİYERİ HAKKINDA

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü mezunu olan Okay, edebiyat tarihine sayısız esrler  bırakmıştır. 1963 senesinde doktor ünvanını almıştır. 1931 senesi doğumlu olan Okay, 1955 senesinde Edebiyat Öğretmeni olmuştur. Okay, 1963'te doktor unvanı alırken, 1975'te doçent, 1988'de profesör oldu. Edebiyata yönelik ils yazısı Türk Sanatı'nda yayımlanan Okay'ın daha sonra Hareket Türk Dili, İstanbul, Türk Kültürü,  Dergah, Milli Kültür, Türk Edebiyatı, Türk Yurdu, Zaman'ın da aralarında bulunduğu dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı.  Emekli olduğu 1996 senesinde Fatih Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görevine devam etmiş, redaktörlüğü de Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'nde sürdürmüştür.

OKAY'I ESERLERİ

Hayatını kaybeden usta yazar Orhan Okay'ın, "Sanat ve Hayat", "Beşir Fuad: İlk Türk Pozitivist ve Naturalisti", "Abdülhak Hamid'in Romantizmi", "Batı Medeniyeti Karşısında Ahmed Mithad Efendi", "Hüsn ü aşk, Şeyh Galip", "Ahmet Haşim'in Şiirlerinin Sembolizm Açısından Yorumu", "Safahat, Mehmet Akif Ersoy", "Edebiyat ve Sanat Yazıları", "Mehmet Akif: Bir Karakter Heykelinin Anatomisi", "Ahmet Hamdi Tanpınar", "Bir Başka İstanbul" gibi çok sayıda eseri kaydedilmiştir..

Son Güncelleme: 13.01.2017 15:33
Anahtar Kelimeler:
Orhan AkayOrhan Akay öldü
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.