KHK'den büyük düzenleme!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın işsizlik oranının düşürülmesi ile ilgili yaptığı açıklamalardan sonra, konu ile ilgili çalışmalar başladı.

KHK'den büyük düzenleme!

Kanun Hükmünde Kararlameler’in 687 sayılı maddesinde sene sonuna kadar işe alım yapılacak olan her işçi için aylık 666 Türk Lirası prim ve 106 TL de vergi katkısı yapılacak. Bu şekilde bir çalışanın toplam maliyeti, işveren için 2 bin 88’den 314 tl’ye inmiş olacak.

Geçtiğimiz Salı günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde düzenlenen Ekonomi Şurası’nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ne yapıp edip, mart ayına kadar işsizlik oranını hızlı bir şekilde aşağı çekmemiz gerekiyor” demişti. Bu sözlerinin ardından OHAL kapsamında 687 sayılı KHK ile işsizliği düşürmek için teşvik kararı gündeme geldi.

AMAÇ İŞSİZLİK ORANINI DÜŞÜRMEK

Alınan yeni kararlara göre yüzde 11.8’lere ulaşan işsizlik oranını azaltmak amacıyla çeşitli düzenlemeler getirildi. Buna göre yeni işe alınacak olan işçiler için devlet, aylık 773.47 lira’ya yakın prim desteğinin yanında vergi desteği de sağlayacak. Asgari ücretle çalışan bekar bir işçi için 93.32 lira gelir, 13.49 lira da damga vergisi olarak toplamda 106.81 lira alınıyor. Yeni düzenlemeler kapsamında işverenler bu rakamları, yeni aldıkları işçi için sene sonuna kadar ödemek zorunda kalmayacak. Bu şekilde işverenler, yeni aldıkları işçinin maliyetlerinden tasarruf etmiş olacak. Aylık 2 bin 88 lira olan maliyet, 314 tl’ye düşmüş olacak. 1 Şubat 2017 tarihinden sonra, iş alımlarında aylık prim ödeme gün sayısı ile 22.22 ile çarpılacak ve ulaşılan rakam toplamında işverene destek ödemesi yapılacak.

YORUM EKLE