Karasularımızı İhlal Eden Yunan Botu Geri Çevrildi

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Kardak kayalıklarında tespit edilen Yunan botu, sahil güvenlik tarafından geri çevrildi. İki ülke arasında geçen telsiz konuşmaları durumun ciddiyetini ortaya koydu. Yunan botu uyarıları dikkate alarak Türk karasularından ayrıldı.

Karasularımızı İhlal Eden Yunan Botu Geri Çevrildi

Bugün Kardak kayalıkları yakınlarına kadar gelen bir Yunan sahil güvenlik botu gerginliğe yol açtı. Türk karasularına giriş yapan bot, Kardak kayalıkları civarında dolaşmaya başladı. Durumu fark eden ve anında müdahale eden Türk sahil güvenliği botu, Turgutreis açıklarından olay yerine geldi. Türk sahil güvenlik botlarından Yunan sahil güvenlik botuna telsiz ile bildirim yapıldı. “Türk karasularını ihlal ediyorsunuz, durun” ikazı üzerine Yunan botu, “Siz Yunan karasularında geziniyorsunuz, buradan çıkın” anonsu yaptı.

Yunan sahil güvenlik botu tüm uyarılara rağmen Kardak kayalıkları civarında gezinmeyi sürdürdü. Türk sahil güvenlik botu ile Yunan sahil güvenlik botu arasında yaklaşık olarak 10 dakikalık hareketlilik yaşandı. Olayın devam etmesi ve Yunan sahil güvenlik botunun karasularımızdan çıkmaması üzerine Turgutreis Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda bekletilen bir bot takviye amacıyla bölgeye gönderildi.

YUNAN BOTU GERİ DÖNMEK ZORUNDA KALDI

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda takviye birliklerin gönderilmesi üzerine Yunan sahil güvenlik botu geri dönmeye zorlandı. Yunan botu bir süre sonra Türk karasularından çıkartıldı. Diğer yandan Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı askeri geminin de Çataladası burnunda beklediği ve gözlem yaptığı öğrenildi.

YORUM EKLE