Kaçak Darbecilerin Planı Ortaya Çıktı

Başarısız darbe girişiminden sonra Yunanistan'a kaçan darbecilerin kaçış planı sorgulamalar sonrasında ortaya çıkarıldı.

Kaçak Darbecilerin Planı Ortaya Çıktı

15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen darbe girişiminin başarısız olması sonucunda başlatılan operasyonlarda pek çok darbecinin tutuklandığı açıklanmıştı. Bunun ardından darbe girişimi ile birlikte başarısız sonuç elde edilen 8 tane darbeci asker kendilerine yeni bir kaçış planı hazırlamak için harekete geçtiler. Yunanistan'a askeri helikopter ile kaçan darbecilerin çeşitli bahaneler sonucunda iadelerinin reddedilmesini sağlamaları ve ardından kaçış planlarını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeleri yönündeki çabaları sonuç vermedi. İlk olarak darbenin başarısız olduğunu anlamaları üzerine kaçış planının farklı bir adrese olduğu ancak geri iade edilme risklerinin görüşülmesinin ardından bu plandan vazgeçtikleri ortaya çıktı

Yunanistan rotasının ise son hedef olduğu ve başka çarelerinin kalmaması sonucunda rotayı Yunanistan'a çevirmek zorunda kaldıkları belirlendi. Başarısız girişim sonrasında helikopterde toplam 12 darbecinin bulunduğu öğrenildi. Ancak sonrasında telefon görüşmeleri yapmak, gerekli bağlantıları sağlamak için Riva bölgesinde bulunan bir ormanlık araziye indikleri öğrenildi. İndikleri arazide kendi aralarında bir kaçış planı yaptıkları ancak içlerinde bulunan 4 kişinin bu plana karşı çıktıkları öğrenildi. Aralarında çıkan tartışma sonrasında  darbenin birbirleri yüzünden başarısız olduğunu belirtmeleri de dikkat çekti. 

Henüz Yunanistan tarafından iadelerinin gerçekleştirilmediği darbeci askerlerin tutuklu yargılanmak üzere çeşitli itirazların ardından ikinci kez yargılanmalarına başlandığı öğrenildi. Darbeci askerlerin ilk planlarının Ukrayna üzerinden Rusya'ya kaçmak olduğu ancak geri iade edilme olasılığının oldukça yüksek olmasından dolayı Yunanistan'a kaçmaya karar verdikleri öğrenildi. 

YORUM EKLE