30 Aralık 2016 Cuma 23:27
İstanbul'da elektrikler neden kesiliyor? Enerji azlığı iddialarına net yanıt

​İstanbul Anadolu Yakası, Avrupa Yakası'nda iki gündür yaşanan elektrik kesintilerinin nedeni için beklenen açıklama bakanlık tarafından açıklandı. İstanbul'un iki yakasında da dünden beri eletrikler bir gidiyor bir geliyor. Vatandaş artık isyan bayrağını çekmişken, bu durumdan da en çok elektronik aletlerin zarar gördüğü söyleniyor. İletişim, televizyon, ısıtma sistemlerinin çalışmadığ bu soğuk kış günlerinde mevcut elektrik kesintileri sonrasında elektriklein ne zaman geleceği konusunde neden kesildiğ konusunda Enerji bakanlığı açıklama yaptı. Aşırı fırtınadan mütevellit enerji hatlaında mevcut kopmaların elektriklerin kesilmesine sebebiyet verdiği ve ekiplerin devamı olarak çalışmalarını sürdürdüğü söylense de İstanbul halkının tedirgin bekleyişi devam ediyor. 

İSTANBUL'DA ELEKTRİK KESİNTİSİ DEVAM EDİYOR

İki gündür sistemleri çökertecek sayıda çok kesilen elektrik, vatandaşı ağdur durumda ırakırken, en çok sorulan soru elektriklerin ne zaman geleceğine dair son dakika açıklamalar da devamlı olarak Enerji bakanlığı tarafından paylaşılıyor.

BEDAŞ AÇIKLADI

30 Aralık 31 Aralık ve 1 Ocak'ta yaşanan ve yaşanmaya devam edilecek olan elektrik kesintisi ile ilgili bir çok açıklama yapıldı. Açıklama da ortaya atılan iddialara da cevap verildi. Açıklamada "Kesintiler İstanbul'un genelini etkilememekte, belli bölgelerde kısmi olarak sürmektedir. Kısa süre içinde İstanbul'un tamamına elektrik verilmesi sağlanacaktır. Çalışmalar yoğun kar yağışı, fırtına ve sise rağmen ara verilmeden gerçekleştirilmektedir. Kesintilerin, elektriğin yetersizliğinden dolayı olduğu yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

ENERJİ BAKANLIĞI SON DAKİKA AÇIKLAMALARINA BİR YENİSİNİ DAHA EKLEDİ

Enerji Bakanlığı Marmara Bölgesi'nde yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada "Marmara Bölgesi'nin kuzeyinde yaşanan yoğun kar yağışı ve fırtınanın, Anadolu'dan gelen ve İstanbul'u besleyen iletim hatlarında meydana getirdiği arızaların giderilmesine yönelik çalışmalar tüm hızı ile devam etmektedir. Yedi hattın tamamında, Sakarya sınırları içerisinde meydana gelen tüm kopma ve arıza noktaları tespit edilmiş olup, 11 farklı ekiple bu noktalarda çalışmalar sürdürülmektedir. Kesintiler İstanbul'un genelini etkilememekte, belli bölgelerde kısmi olarak sürmektedir. Kısa sürede İstanbul'un tamamına elektrik verilmesi sağlanacaktır. Çalışmalar yoğun kar yağışı, fırtına ve sise rağmen ara verilmeden gerçekleştirilmektedir. Kesintilerin, elektriğin yetersizliğinden dolayı olduğu yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımız ilgili tüm birimleri sahadaki çalışmaları takip etmekte ve yönetmektedir. Vatandaşlarımızın bilgisine sunulur" denildi. 

İNDİGO DERGİSİNİN İDDİALARI

İndigo dergisi'nde geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamaya göre İstanbul'da üretilen enerjinin yeterli olmadığı iddiaları üzerine bir de kesintiler yaşanınca, iddiaları adeta doğrulandı. Ancak son dakika Enerji Bakanlığı yapılan iddiaları yalanladı ve herhangi bir yetmezliğin söz konusu olmadığını mevcut hava şartlarından elektrik kesintisinin nüksettiğini açıkaldı
 

Son Güncelleme: 31.12.2016 02:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.