Isparta'da Dede Torununa Tacizden Hapse Girdi

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde A.D.İ'ye küçük yaştan itibaren cinsel tacizde bulunan dede, genç kızın şikayeti üzerine tutuklandı.

Isparta'da Dede Torununa Tacizden Hapse Girdi

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde meydana gelen olayda, çocukken velayeti kendisine verilen torunu 21 yaşındaki A.D.İ. adlı kıza 8 yaşından itibaren 16 yaşına gelene kadar cinsel tacizde bulunduğu iddiası ile yargılanan emekli öğretmen Mustafa Özbey İ.’ye 14 yıl 4,5 ay hapis cezası verildi.

2000 yılında babasının cezaevine girmesiyle, annesinin de başka birisiyle evlenmesiyle velayeti 4 yaşındayken dedesine verilen kız, dede ve babaannesi ile birlikte yaşadıkları öğrenildi. Dedesi ve babaannesi ile birlikte yaşayan A.D.İ. 8 yaşından itibaren dedesi tarafından cinsel tacize mağruz kaldığı iddia edildi. Dedesinin yıllarca tacizine mağruz kalan A.D.İ., 2012’de lise eğitimi için gittiği yatılı okul dönemi ile taciz sona erdi. 2014 yılında kızın cinsel taciz olaylarını anlattığı İstanbul'da oturan amcası, durumu cezaevindeki baba Hakan İ.'ye aktardı. Hakan İ. de cezaevinden babası hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

14 YIL 4 AY 15 GÜN HAPİS

Yaşanan olayla ilgili 2014 yılı Eylül ayında hazırlanan iddianame ile tutuksuz yargılanmaya başlayan Mustafa Özbey İ.'ye, Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 14 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verildi. Yargıtay 14'üncü Dairesi, suç tarihindeki yasanın değişmesi nedeniyle dedenin lehine olan hükümlerden yararlanmak isteyip istemediğinin sorulmadığı gerekçesiyle kararı bozdu.

Yıllarca dedesinin tacizine mağruz kalan genç kız A.D.İ. verdiği ifadede babasının 4 yaşındayken cezaevine girdiğini, o yaştan itibaren dedesi ile babaannesi ile birlikte yaşadığını söyledi. Sürekli alkol alan dedesinin 8 yaşından itibaren sürekli cinsel tacizde bulunduğunu belirtti.

Babanın ifadesinde “Babamın kızıma yönelik taciz olayını duyunca şikayetçi oldum. Cezasını çeksin” dediği öğrenildi.

Duruşmanın ardından sanığa 14 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası  verildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 22:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türkan Görgün
Türkan Görgün - 1 yıl Önce

Bu tür vakaların açığa çıkması sevindirici. Eskiden saklanırdı. O kadar çok vaka var ki daha. Mesleğim gereği çok dinliyorum.