HSYK İhraçları Devam Ediyor: 202 Hakim ve Savcı İhraç Edildi

HSYK Genel Kurulu tarafından meslekten ihraç edilen 202 hakimin 55’i hakkında gözaltı kararı çıktı.

HSYK İhraçları Devam Ediyor: 202 Hakim ve Savcı İhraç Edildi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), tarafından FETÖ (Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması) soruşturmaları devam ederken, soruşturma kapsamında tutuklanan hakim ve savcıların ifadeleri alındıktan sonra 202 hakim ve savcı meslekten ihraç edildi. HSYK Genel Kurulu hakkında bilgi aktaran HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, daha önceden de meslekten ihraç edilmiş hakim ve savcıların verdiği ifadelerin de göz önüne alınarak 202 hakim ve savcının durumunun görüşüldüğünü belirtti.

Başkanvekili Mehmet Yılmaz, toplantı sonunda, olağanüstü hal kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname gereği, FETÖ/PDY terör örgütü ile iltisak, irtibat ve bağlantısı olduğu iddia edilen 202 hakim ve savcının, açığa almadan meslekten ihracına karar verdiklerini kaydetti.

55'İNDEN 26'SI YAKALANDI

Fetullahçı Terör Örgütüne ( FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında, örgüte üye olduğu iddiasıyla hakkında gözaltı kararı verilen meslekten ihraç edilen 55 hakim ve savcıdan 26' sı yakalandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Önder Yaman’ın idaresinde FETÖye mensup olduğu iddia edilen hakim ve savcılara yönelik soruşturma kapsamında, meslekten ihraç edilen 55 hakim ve savcı hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan gözaltı kararı verildi. Ayrıca savcılığın talebi üzerine, hakimlikçe, şüpheliler hakkında arama ve el koyma kararı da çıktı. Gözaltına alınan şüphelilerin HSYK tarafından ihraç edilen 202 hakim ve savcı arasında olduğu da kayıtlara geçti.

YORUM EKLE