09 Ocak 2017 Pazartesi 11:45
Hac Kayıt Yenileme başladı! İşlemler ve İletişim Bilgisi Güncellemeleri Diyanet'ten yapılacak

Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan İlk Hac Kayıtları bu yıl 28 Aralık’ta başlayıp 06 Ocak Cuma günü sona erdi. İlk kayıt işlemlerinin bitmesinden sonra 09 Ocak (Bugün) başlayan Hac Kayıt Yenileme işlemleri 31 Ocak Salı gününe kadar devam edecek. Geçtiğimiz yıllarda Hac Kaydı yaptıran vatandaşlardan bu yıl (2017) Hac Kurasına katılmak isteyen vatandaşların yapmaları gereken kayıt yenileme işlemlerini belirtilen süre içerisinde yapmaları gerekiyor. Hacı adayları kayıtlarını yenilerken adres ve iletişim bilgilerini günceler. 2017 Hac Kayıt Yenileme İşlemleri Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden yapılabileceği gibi Müftülüklere şahsen başvurarak yapabilecekler olup kayıt yenileme otomatik yenilenmeyecek. Kayıt yenileme işleminden ücret talep edilemeyecek olup, yenileme yapmayanlar 2017 Hac Kurasına katılamayacaklar. Kayıt yenilemelerden sonra yapılacak kura çekilişi sonuçları kazanan adayların cep telefonuna sms şifresi olarak gönderilecek. 

KAYITLARINI YENİLEMELERİ GEREKİYOR

Bu yıl gerçekleştirilecek Hac ibadeti için kayıt yenileme işlemleri bugün başladı. 09 Ocak 2017 Pazartesi günü başlayan 2017 Hac Kayıt Yenileme İşlemleri 31 Ocak Salı sona erecek. Daha önceki yıllarda Hac Başvurusu yapıp hac için hak kazanamayan vatandaşlardan, 2017 yılında Hacca gitmek isteyenlerin daha önceki başvuruları yenilemeleri gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından konu ile ilgili vatandaşların mağdur olmamaları için otomatik kayıt yenileme işleminin yapılmayacağının altını çizerken kayıtlarını belirtilen süre içerisinde yenilemeleri gerekiyor.   

“KURAYA DAHİL EDİLMEYECEKLER”

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2017 yılı hac kayıt yenileme işlemleri 9 Ocak - 31 Ocak tarihleri arasında yapılacak. Yenileme işlemleri için herhangi bir ücret talep edilmeyeceği bildirilirken, yapılana uyarıda yenileme işlemlerini yapmayan hacı adaylarının kuraya dahil edilmeyeceğini duyurdu. Kurum iletişim bilgilerinin güncellenmesi gerektiğinin de  altını çizerken, “Adaylar kurayı kazanmış olsalar bile yanlış iletişim bilgileri vermiş olmaları halinde sorumluluk kendilerine ait olacaktır.” denildi.

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ GÜNCELLENMELİ

Hac kuralarının çekiminin ardından kutsal topraklara gitme hakkı kazanan kişiler sistemde kayıtlı bulunan iletişim bilgileri üzerinden kurumla iletişime geçecekler. Bu sebeple iletişim bilgilerini güncellemeyen adayların yaşanacak olumsuzluklardan dolayı sorumlulukların kendilerine ait olduğu belirtildi.

HAK KAZANANLARA SONUÇ SMS LE BİLDİRİLECEK

Kuraların çekiminden sonra sonuçlar adayların cep telefonlarına SMS şifresi gelecek. Bu şifre ile birlikte kuruma giden kişiler “Kesin kayıt yaptırabilir” belgesiyle birlikte diğer işlemleri başlatabilecekler.

DİYANET'İN SİTESİ ÇÖKTÜ!

 Bu gün başlayan kayıt işlemleri nedeniyle sabahın erken saatlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesi diyanet.gov.tr adresine girmek istediklerinde ara ara server hatası ile karşılaştılar. 

KAYIT YENİLEME İŞLEMİ DİYANET AÇIKLAMASI

Önceki yıllarda kayıt yaptıran vatandaşların kayıt yenileme işlemleri ise 9 - 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacak. Başkanlık tarafından 2017 yılında “Otomatik Kayıt Yenileme” işlemi yapılmayacak. Önceki yıllarda ön kayıt ücreti yatırıp kuraya katılan hacı adaylarından kayıt yenileme işlemlerinde ise herhangi bir ücret alınmayacak.

Vatandaşlar, iletişim bilgilerini elektronik ortamda (http://hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüklere bizzat müracaat ederek güncelleyecek. Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlar, cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile kesin kayıt yaptırabilecekler.

2016 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adayları; hacca gitme, hac konaklama türlerini tercih etme ve varsa kuraya beraber katılmak istediği kişilerde değişiklikleri 9 - 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapabilecek.​

2017 HAÇ KAYIT YENİLEME İŞLEMİ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

HAC KAYIT DURUMU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Son Güncelleme: 09.01.2017 11:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.