GSS Borcu Olanlara Af Geliyor!

4.2 milyon kişiyi kapsayan GSS borçlularına yeni çıkacak bir tasarı ile yeni af geliyor. Böylece vatandaşa 12 aylık süre tanınacak ve gelir testi yapması istenecek.

GSS Borcu Olanlara Af Geliyor!

Yeni hazırlanan torba yasasına göre Genel Sağlık Sigortası borcu bulunan 4.1 milyon kişinin borçları tamamen silinecek. Gazetelerde yer alan haberlere göre ödenmiş olan prim tutarı da azaltılmış olacak.

Türkiye’de yeni çıkan bir kanun ile bütün vatandaşlar 2012 yılında Genel Sağlık Sigortası’na dahil olmuştu. Aynı yasa ile birlikte vatandaşların prim ödeme zorunlulukları da beraberibde gelmişti. Hiçbir işte çalışmayan, geliri olmayan ve sigortası bağlı olarak bir yakını üzerinden sigortalı olmayan kişilere gelir testi yaptırma koşulu gelmişti. Yapılacak olan gelir testi sonuçlarına göre hane içerisindeki gelirin, asgari ücretin 3’te 1’inden düşük olması durumunda, o kişilerin primleri devlet tarafından ödenecek. Gelir testi yapılmaması durumunda ise o kişiye her ay prim borcu birikecekti.

BORÇ 8 MİLYON TL'Yİ BULDU

Sigortalı olmayan ve işsiz kişilerin gelir testi yapmaması durmunda o kişi otomatik olarak Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınıyor ve prim borçları en yüksek miktardan birikmeye devam ediyordu. Geçen sene çıkarılan af ile birlikte GSS’ye olan borçların faizsiz, cezasız ödeme imkanı tanınmıştı. Bu fırsattan büyük bir kitle değil de az sayıda insan faydalanabildi. GSS borcu olan kişilerin sayısı 4 milyonu bulurken GSS’ye olan toplam borç 8 milyon tl’yi buldu. Yeni gündeme gelen bir yasa ile borcunu ödeyemeyen 4 milyon kişiye yeni af gelecek.

Yeni çıkacak olan tasarıya göre gelir testine girmeyenler, aftan yararlanmak adına 12 içerisinde gelir testi yaptıracaklar. Böylelikle borçları, gecikme zamları silinmiş olacak.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 22:33
YORUM EKLE