Gırgır Dergisi'nden Hz.Musa'ya Hakaret! Dergi Kapatıdı

Karikatür dergisi Gırgır'ın son sayısında yayınlanan bir karikatür, halkın büyük tepkisine yol açtı. Sosyal medyada çığ gibi büyüyen tepkiler mahkemeye yansıdı.

Gırgır Dergisi'nden Hz.Musa'ya Hakaret! Dergi Kapatıdı

Ünlü karikatür dergisi Gırgır’da bulunan dini bir karikatür nedeni ile dergiye sosyal medyada tepki yağmış, dergi yoğun eleştirilere mağruz kalmıştı. Hz. Musa’ya küfür içeren karikatürden sonra dergi yetkilileri sosyal medya aracılığı ile “Yorgunluk ve uykusuzluk nedeni ile basım öncesi fark edilemeyen bu berbat karikatür için incitmiş olduğumuz herkesten özür dileriz” şeklinde açıklama yapılmıştı.

DERGİ KAPATILDI PERSONEL İŞTEN ÇIKARTILDI

Derginin avukatı tarafından yapılan açıklamada ise derginin kapatılmasına ve dergide çalışan bütün personellerin işten çıkarılmasına karar verildiği belirtildi. Yapılan açıklamada Gırgır dergisin son sayısında hoş olmayan karikatür paylaşılması nedeni ile derginin kapatılmasına ve bütün çalışanların işten çıkarılmasına karar verildiği anlatıldı. Avukat açıklamasında “Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız” şeklinde konuştu.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada derginin son sayısında yayınlanan “Musa Kızıldenizi ayırır ve Yahudiler Kurtulur” başlıklı karikatürün, Musevilik ve İslam dinlerine hakaret içerdiğine karar verildi. TCK’nın 261/3 maddesince “Halkın benimsediği dini değerleri aşağılamak” suçundan dolayı soruşturma açıldığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2017, 18:25
YORUM EKLE