07 Ocak 2017 Cumartesi 12:15
Gazeteci yazar Refik Erduran hayatını kaybetti! İşte Eserleri

Refik Erduran 88 yaşında hayatını kaybetti. Nazım Hikmet'in kız kardeşi Melda Kalyoncu ile yaptığı evlilik sırasında gözler önüne çıkan Erduran'ın geçmişine dair çok sayıda sayısız eserleri bulunmakta. Milliyet, Sabah, Güneş ve Meydan Gazetelerinde yazarlık yapan gazeteci Refik Erduran, henüz yazın Levent Üzümcü ile polemiğe girmiş ve adından çok bahsettirmişti. Hayatı kaybeden Refik Erduran, Nazım Hikmet'in hapishane mecrasını anlatırken, af çıkmasaydı nasıl kaçırılıdığını planlarının bile yapıldığını o dönem açıklayarak gündeme oturmuştu. 

REFİK ERDURAN GEÇMİŞİ

1928 yılında hayata gelen Erduran kökü Karamanoğullarına dayanmaktadır. Dadısının elinde büyüdüğü için küçük yaşta Fransızca öğrenmiştir. Özel lisede okuyan Erduran, Amerika'da tiyatro tarihi eğitiini almıştır. Gazeteciliği akabinde komeditarzı tiyatro oyunlarının yazarlığını yapmıştır. 

NAZIM HİKMET'İN KIZ KARDEŞİ İLE EVLENDİ

1950 yılında Nazım Hikmet'in kız kardeşi Melda Kalyoncu ile evlenmiş ve bu evlilik 5 yıl sürmüştür. Bu evlilikten ise 1953 yılı doğumlu bir oğlu vardır. 

BAKAN'A MEKTUP

88 yaşında hayatını kaybeden gazeteci yaz ayının henüz başlarında Levent Üzümcü ile bir polemikte bşrol oyuncusu olmuştu. Refik Erduran geçtiğimiz sezon Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'ya bir mektup yazmış ve  Levent Üzümcü’den Erhan Yazıcıoğlu gibi bir çok tiyatrocuyu adeta şikayet etmişti. Levent Üzümcü'ye şov şampiyonu, Yücel Erten için “aktif nifakçı” benzetmelerinde bulunan Erduran'ın mektubu açığa çıkması akabinde çok konuşulmuştu. Bu tiyatrocuların arasında çıkan dedikodular sonrasında Levent Üzümcü yanıt vermiş, “Refik Erduran tam teşekküllü tarafsız bir hastanenin hekim heyetinden akıl sağlığının yerinde olduğuna dair bir rapor aldığı taktirde kendisine memnuniyetle cevap vereceğim” ifadelerini kullanmıştı.

ŞOV ŞAMPİYONU

Tiyatro dünyasını adeta karıştıracak olan Refk Erduran'ın bakana yazdığı yazı sızmış ve tiyatrocular arasında adeta soğuk savaş başlamıştı. Erduran mektubunda şöyle konuşmuştu; “Aziz dostum, Nabi Bey kardeşim. Afiyettesiniz inşallah. En geniş ve yapışkan asalak kesimimiz kendilerini ‘beyaz Türk’ sayan, sırtından geçindikleri halktan iğrenen Batı maymunlarımız. Temel bahaneleri dindarlıkla yobazlığı bir tutmak, savunur göründükleri demokrasiyi de hiçe sayarak ‘cahil’ çoğunluğu ülke yönetiminden dışlamak. Bugün kör dövüşümüze sonverip tartışmaları mantık sınırlarına çekmenin ilk şartı sahte “aydın” kesimindeki nifak tiryakilerinin şirretliklerini etkisiz kılmak, kutuplaşmayı geriletmek. Yazanlara lütfen söyleyin de “Devletin imkânlarıyla kültür ve sanat millî birlik şuurunun geliştirilmesi için kararlılıkla değerlendirilecektir” gibi bir iki cümle yer alsın programda. Ve icraat başlayınca inşallah lafta bırakılmayıp gerçekten kararlı davranılsın. Yoksa, şu seçim sonuçlarına dayalı yeni hükümetimiz de bakar kör ve tavşan yürekli çıkarsa, yandı gülüm keten helva. İlginize vatandaş sıfatıyla peşin teşekkürlerimle...” şeklinde mektubu çok konuşulmuştu.

BAKANIN DOSTU OLDUĞUNU DOĞRULADI

Erduran mektubunu doğrulayarak Bakanın 30 yıllık kadim dostu olduğundan bahsetmiş, mektubu sorasında yorumlar artmıştı. Rejisör Yücel Erten, aktif nifakçı benzetemelerine istinaden çok sert paylaşımda bulunmuş Atsız Karaduman'da konu ile alakalı olarak “Birecik ile Erduran’ın daha öncesinden olan dostluğuna atıfta bulunarak”, “Bakanlık koridorlarında lacileri giyip, bakanların yalak ve salağı olan zevatlarla kavgam her daim sürmüştür ve sürecektir.” demesi de çok konuşulmuştu.

ESERLERİ

Yağmur Duası (1954)

Domuz (2003)

Er Oyunu (2004)

Kavşak (2004)

Neşe'nin Şarkıları (2004)

Sabiha (2004)

İblisler, Azizler, Kadınlar (Anı) (2005)

Jetonlar Düştükçe (2007) Cumhuriyet Kitapları

OYUNLARI

Açıl Kafam Açıl : İstanbul Devlet Tiyatrosu - 2012

El Ele : Ankara Devlet Tiyatrosu - 2006

Bahçemdeki Ayı : Ankara Devlet Tiyatrosu - 2004

Yemenimin Uçları : İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1998

Halay (oyun) : İstanbul Şehir Tiyatrosu - 1997

Sehae Vakti : Tiyatro İstanbul - 1997

Eşek Dağın Sevdalısı : Kent Oyuncuları - 1996

Ramiz ile Jülide : Kent Oyuncuları - 1995

Tamirci : Ankara Devlet Tiyatrosu - 1991

Karayar Köprüsü

Turp Suyu

Canavar Cafer

Yağmur Duası

Direkler Arasi - Kanto

Kahraman (oyun)

Korkunçlar

Ayı Masalı

Cengizhan'ın Bisikleti - 1959

Bir Kilo Namus : 1958

Deli (oyun) :i İstanbul Şehir Tiyatrosu - 1957

Son Güncelleme: 07.01.2017 13:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.