31 Aralık 2016 Cumartesi 02:44
Gazeteci Ahmet Şık'ın tutuklandığı sırada savunması şu oldu

Gazeteci Ahmet Şık tutuklandı. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya adresindeki paylaşıları ve Cumhuriyet GAzetesi'ndeki yazıları sonrasında gözaltına alındığını sosyal medya adresinden duyuran gazeteci Ahmet Şık, hakkında başlatılan soruşturmanın tamamlanması akabinde son dakika olarak tutuklandığı açıklandı. Kendisine yöneltilen sorulara karşılık ifadesinde “Gazeteciliği böyle soruşturamazsınız. Beş yıl öncesinin aynısı tekrar ediyor” diyen Ahmet Şık'ın terör propagandası yaptığı gerekçesi ile tutuklandığı söylemleri doğrulandı. PKK, DHKP-C ve FETÖ gibi hükümet karşıtı terör örgütlerinin propagandası yaptığı paylaşımları da çok konuşulmuştu. FETO'nun emniyetteki yapılanması ile ilgili bir kitap hazırladığı dönemde kitabın henüz yazım işleri tamamlanmamışken dönemin savcısı firari FETÖ'cü Zekeriya Öz'ün talebiyle tutuklanmıştı.

Emniyetteki sorgusu akabinde gazeteci Ahmet Şık, öğle saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gönderildi. Polisler eşliğinde basın savcılığı bürosunda bekletilen Ahmet Şık hakkındaki savcılık kararı, saat 14.30 sıralarında açıklandı.  Savcılık, "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan Ahmet Şık’ın tutuklanmasının talebini istedi.  Bunun üzerine Şık, polisler eşliğinde nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

CHP'Lİ VEKİL YANINDAYDI

Bu arada CHP’li milletvekili Barış Yarkadaş ile birlikte yakınları da Ahmet Şık’a destek olmak için adliyeye geldi.

MİT TIRLARINA İLİŞKİN YAZISI GÜNDEMDEYDİ

"Terör örgütü propagandası yapmak" ve TCK’nin 301. maddesindeki "TürkiyeCumhuriyeti’ni yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama" suçlamasıyla gözaltına alınan Ahmet Şık’ın soruşturması emniyette devam etti.. Savcılık sorgusunda Şık’a attığı tweetler, 14 Mart 2015’te yayımlanan "Ya Apo Kandil’e, ya biz İmralı’ya" başlıklı yazısıyla terör örgütü yöneticisi Cemil Bayık ile yaptığı röportaj, 8 Temmuz tarihli "Bizimki gazetecilik, sizinki ihanet" başlıklı ve 9 Temmuz tarihli "MİT TIR’ları savcısı, MİT, Reyhanlı’ya göz yumdu" başlıklı MİT TIR’larına ilişkin yazısı, 13 Şubat tarihli " TIR’daki sır aydınlandı" yazıları soruldu.

ŞIK'IN TEK İFADESİ

Şık,"Geçmişten beri sorunlu olan yargının kendisinin hukukla bağının bu kadar zayıf olduğu bir süreçte, mesleki faaliyetlerimin soruşturma konusu edilmesini meslek ahlakıma hakaret sayarım. Kimsenin de haddine değildir.Yargı bağımsız, tarafsız olabilseydi o zaman ifade vermek isterdim" dedi.

TUTUKLAMA GEREKÇESİ

​Hakimlik tutuklama gerekçesinde, “PKK ve FETÖ/PDY silahı terör örgütlerinin propagandası niteliğindeki açıklamalarının iki örgütün birbirinden farklı olması nedeni ile çelişki gibi görülse bile 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ki soruşturmalar ve kamuoyuna yansıyan bilgiler gözetildiğinde dış destekli bu örgütlerin birbiriyle darbe sürecinde ve sonrasında koordineli olarak hareket ettiklerinin ortaya çıktığı, bu nedenle şüphelinin her iki örgütün propagandası niteliğindeki açıklamalarının bir çelişki tekil etmediği ve aynı amaca hizmet ettiği, şüphelinin savunmasında da devleti ve devlet yetkililerini suçlayıcı nitelikte açıklamalarına devam ettiği hususları birlikte değerlendirildiğinde” ifadeleri kullanıldı. Suçun basın yoluyla işlenmiş olmasını ve Şık’ın herhangi bir pişmanlık göstermediğine değinilen kararda, “Sorgu sırasında da söz konusu terör örgütlerinin üyelerinin açıklamaları ile aynı mahiyette açıklamalarda bulunmuş olması dikkate alındığında, adli kontrol tedbirlerinin yetersiz geleceği ve tutuklama tedbirinin orantılı olduğu anlaşıldığından tutuklanmasına” ifadeleri kullanıldı.
 

Son Güncelleme: 31.12.2016 03:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.