FETÖ'cüler İçin Cezaevlerinde Yeni Dönem

Yetkililer tarafından yapılan son açıklamalara göre FETÖ'cüler için itirafçı sayısını artırmak için yeni bir sistemin hayata geçirilmesine karar verildi.

FETÖ'cüler İçin Cezaevlerinde Yeni Dönem

Darbe girişiminin ardından yapılan çeşitli operasyonlar ve yürütülen soruşturmalar kapsamında pek çok kişinin tutuklanarak ceza evine gönderildiği açıklandı. Bunun ardından konu hakkında yeni düzenlemeler getirilirken özellikle ceza evlerinde bulunan tutuklu kişilerin bazılarının itirafçı olmaları ile birlikte olayların daha hızlı bir şekilde aydınlatılmaya başladığı belirlendi. Ancak bazı kişilerin itirafçı olmak istemelerine rağmen örgüt içerisinde yaşanan baskı ve korku sebebiyle bu duruma yanaşmadıkları tespit edildi. 

İtirafçı olmak isteyen yüzlerce kişinin örgütün üst düzey militanları tarafından çeşitli şekillerde tehdit edilmeye başladıkları ve bu yüzden korktukları için herhangi bir adım atamadıkları belirlendi. Tutuklamaların yoğun olarak yaşandığı ilk aylarda ceza evlerinde intihar vakalarının çok sayıda olması dikkat çekmişti. Bunun üzerine yapılan incelemeler sonrasında bu durumların intihar olarak gerçekleşmediği, alınan bazı emirler ve tehlikeli olan isimlerin susturulması için infaz olduğu belirlenmişti. Bu durumun ardından konu hakkında bazı önlemler alınmış ve bu durumun sona erdiği açıklanmıştı. 

Aynı koğuşta kalan pek çok FETÖ militanının konuşulmaması için birbirlerine baskı yaptıkları öğrenildi. Ancak savcılık tarafından yürütülen bir çalışma sonrasında bu durumun önüne geçebilmek için ceza evlerine yeni bir sistemin getirilmesine karar verildi. Bu sistem ile birlikte artık aynı koğuş içerisinde baskı görmek istemeyen tutukluların itirafçı olmaları için odalı sisteme geçirilmeleri ve böylece rahat ettirilmeleri sağlanacak. Bu durumun giderek yaygınlaştırılması bekleniyor. 

YORUM EKLE