Fatih Altaylı'dan Galatasaray Adası açıklaması!

Yorumcu olarak yer aldığı bir televizyon programında Galatasaray Adası’nın tapusunu gösteren Fatih Altaylı, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Fatih Altaylı'dan Galatasaray Adası açıklaması!

Son günlerde gündeme oturan  Galatasaray Adası sorunu, Fatih Altaylı’nın açıklamasıyla hız kazanmaya devam ediyor. Sultan 2. Abdülhamit’in 5. Kuşak torunu olan Nilhan Osmanoğlu, geçtiğimiz günlerde adanın dedesine ait olduğunu öne sürerek bir krize yol açmıştı. Fatih Altaylı, canlı yayında tapu bilgilerini göstererek, duruma netlik kazandırmaya çalıştı.

"ADA HİÇBİR ZAMAN ABDÜLHAMİD'İN OLMADI"

Altaylı’nın açıklamalarına göre, ada hiçbir zaman Abdülhamid'e ait olmadı. Galatasaray’ın, adanın tapusunu Balyan ailesinden aldığını öne sürdü. Adanın borçlardan ötürü Sultan Abdülmecid tarafından Balyan ailesine satıldığını söyleyen Altaylı, daha sonra Abdülhamid’in son dönemlerinde adaya el konulduğunu belirtti. Abdülmecid vakfına devredilen ada, ilerleyen zamanlarda Balyan ailesi tarafından açılan bir dava ile tekrar aileye veriliyor. En son Galatasaray Başkanı Sadık Giz tarafından satın alınan ada 1957 tarihinde resmi olarak Galatasaray’ın oluyor.

"CİDDİYE ALINACAK BİRİ DEĞİL"

Nilhan Osmanoğlu’nun ciddiye alınmaması gerektiğinin altını çizen Altaylı, bu tür spekülasyonların gündem oluşturmaktan başka bir amacı olmadığını vurguladı. Altaylı, Osmanoğlu’nun adanın resmi kayıtlardaki bilgilerinin tekrar incelemesi gerektiğini söylerek kendisine tavsiyede bulundu.

Osmanoğlu, kendisi hakkında yapılan eleştirilerin sistematik bir şekilde yapıldığını öne sürdü. Ona göre, başkanlık sistemi için “evet” oyu vereceğini belirttiği için kendisinin çeşitli saldırılara mağruz kalıyor. Ada ile ilgili de açıklamalarda bulunan Nilhan Osmanoğlu, “Sultan Abdülhamid Han’dan gelecek mal mülk davası için hak talep etmeyeceğimi kamuoyunun bilgisine sunarım” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2017, 08:40
YORUM EKLE