"Evet" propagandası yapan İmam'a soruşturma!

Cami içerisinde bir vaaz esnasında referandum süreci ile ilgili evet oyu kullanacağını açıklayan ve insanları yönlendirmeye çalışan bir imam hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından soruşturma açıldı.

"Evet" propagandası yapan İmam'a soruşturma!

Cami içerisinde referandum süreci ile ilgili evet propagandası yaptığı iddia edilen Ümraniye Modoko Camisi İmamı Hüseyin Güleç hakkında soruşturma başlatıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılan soruşturma, Güleç’in emekli olmasına rağmen, işlediği suçun görev yaptığı bir dönemde yapmış olması nedeniyle gerçekleşecek.

"SİYASİ İDEOLOJİLERİN CAMİDE YERİ YOK"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Günlük hayat içerisinde insanların arasına tartışmaya sebep olabilecek konuların hutbe, vaaz ve camilere taşınmasının yanlış olduğunu belirtti. Bu tarz yanlışların içerisinde bulunan görevliler hakkında da gerekli işlemlerin yapılacağını söyledi. Açıklamalarına devam eden Görmez, cami içerisinde bu tarz olayların tekrar gündeme gelmemesi için müftülüklerle işbirliği içerisinde olduklarını ve gerekli önlemlerin alındığının da altını çizdi. İmamların görevlerinin, insanlar arasında birlik ve beraberlik sağlamak olduğunu belirten Görmez, vaaz ve hutbelerde topluma fitne sokacak davranışların yapılmaması gerektiğini belirtti.

Dinin kucaklayıcı bir yapısının olduğunun altını çizen Başkan Görmez, dinin hiçbir siyasi ideoloji kapsamında bulunmaması gerektiğini, insanları huzura davet eden bir din üzerinden bu tarz konuların konuşulmaması gerektiğini söyledi.

"SARIKLI İMAMLARLA BİR İLGİMİZ YOK"

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yer alan “Sarıklı imamlar” referandum için evet oyu kullanacaklarını açıklamışlardı. Diyanet İşleri Başkanlığı, kendilerine yöneltilen bu konu hakkındaki bir soruya ise, referanduma evet diyen imamlar olarak bilinen kişilerin Diyanet ile hiçbir bağlantılarının olmadığının altını çizdi.

YORUM EKLE