Eski Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Tekrar Tutuklandı

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fethullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alınan, geçtiğimiz günlerde de serbest bırakılan eski Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban, savcılığın itirazı üzerine tekrar tutuklandı.

Eski Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Tekrar Tutuklandı

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında binlerce insan gözaltına alınmıştı. Başta devlet daireleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere başlatılan soruşturmalarda binlerce kişi gözaltına alınmış, görevinden açığa alınmış ve ihraç edilmişti. Gözaltına alınanlar arasında eski Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban da yer alıyordu. FETÖ soruşturması kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 7 albayla birlikte 16 Ocak’ta jandarma tarafından gözaltına alınan şüpheliler, Ankara’ya getirilmişti.

SERBEST BIRAKILMIŞTI

Daha sonra hakimlik tarafından sorgusu yapılan eski Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban ve beraberindekiler, yurt dışına çıkma yasağı ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. Daha sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şüphelilerin serbest bırakılmasına itiraz etmişti. İtiraz üzerine tekrar gözaltına alınan ve Ankara Adliyesi’ne getirilen eski Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından sorgulandı.

Hakimlik gerekli incelemelerin ardından eski Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban’ın tekrar tutuklanmasına karar verdi. Bilindiği üzere Özdaban, ilk olarak 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde başyaverlik görevinde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 21:51
YORUM EKLE