Erdoğan ile Trump İlk Kez Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ilk kez görüşme gerçekleştirdi. Telefon ile konuşan ikilinin gündeminde Suriye, FETÖ ve terör vardı.

Erdoğan ile Trump İlk Kez Görüştü

Uzun süredir beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump görüşmesi gerçekleşti. Donald Trump’ın verdiği ilk mesaj ise ABD ile Türkiye’nin dost olduğunu ve NATO müttefiki olarak Türkiye’ye ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ikili arasında geçen görüşmenin detayları verildi. Yapılan açıklamaların detayında uzun soluklu ve yakın ilişkiler olduğu belirtildi. Türkiye ile ABD’nin daima terörün her türlüsüne karşı oldukları da açıklandı. ABD Başkanı Donald Trump ise Türkiye’ye olan desteğini yeniledi. Türkiye’nin NATO müttefiki olduğunu belirten Trump, “Stratejik bir noktada olması sebebi ile Türkiye’ye ihtiyacımız var. ABD olarak NATO müttefikimize desteğimiz sürecektir. Terörün her türlüsüne karşı birlikte mücadelemiz devam edecektir” dedi.

FETÖ KONUSUNDA DESTEK İSTEDİ

İkili arasında geçen görüşme oldukça samimi ve olumlu bir havada gerçekleşti. Ayrıca ABD ile Türkiye, Rakka ve El Bab’da birlikte hareket etme konusunda da mutabakata vardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise PKK ile mücadelenin oldukça önemli olduğunu belirtti. Teröre karşı birlik olmak gerektiğini belirten Erdoğan, “ABD asla PYD ve YPG’ye destek vermemelidir. Başkanlık göreviniz için bir kez daha tebrik ediyorum. 15 Temmuz darbe girişiminde ülkemizi bölmek isteyen FETÖ ile mücadelemizde bizlere destek olmanız; bizleri mutlu edecektir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2017, 22:05
YORUM EKLE