02 Ocak 2017 Pazartesi 14:20
EGM Randevu sistemi! E Randevu ile Yeni çipli kimlik kartı randevusu alma

Yeni yılın başlaması ile bir süredir pilot bölgelerde uygulanan yeni kimlikler 02 Ocak 2017 (bugün) Pazartesi’den itibaren yurt genelinde uygulama başlıyor. EGM randevu sistemi (E Randevu) üzerinden alınacak randevu ile çıkartılacak yeni kimler, üç farklı şekilde değiştirilebilecek. Yeni kimlik başvurusu üç farklı şekilde yapılacak başvuru işlemleri; internet üzerinden, "https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr"   ALO 199 ‘den randevu alarak ya da il ilçe nüfus müdürlüğüne eski kimlik kartları ile başvuru yapılarak yapılacak. Yeni kimlik başvurusunu yurt dışından yapacak vatandaşlar ise Türkiye’nin dış temsilcilikleri ile bağlantı kurulacaklar. Bu saydığımız şekillerden hiç bir şekilde başvuru yapamayacak durumda olanlarda ise "Gezici Kayıt Terminalleri" sayesinde çipli kart başvurusu yapabilecek. Yeni kimlik kartı fiyatı "Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL oldu. Yeni çipli kimlik kartları için istenen belgeler isei fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf.

EGM RANDEVU SİSTEMİ (E RANDEVU) İLE BAŞVURMA

Bugün başlayan yeni kimlik kartı randevusunu EGM Randevu sistemi üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü ( EGM ) Randevular, https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/ üzerinden alabilecekler.

ÇİPLİ KİMLİK KARTI BAŞVURULARI YAPMA

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2017 çipli kimlik başvuruları ile ilgili yapmış olduğu duyuruda çipli kimlik kartı başvuruları nasıl yapılır? Bilgilendirmesi paylaşıldı. Kimlik başvurusu yapacak olan vatandaşlar, online randevu sistemiyle Nüfus Müdürlüğü dairelerinde sıra beklemeden kimlik kartı başvurusu yapabilirken, işlem için gerekli tüm detayları "https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/" adresinde öğrenebilecek.

YENİ KİMLİK ÜCRETLERİ

Yeni kimlik başvurularının başlamasından sonra kimliklerin ücretleri de belli oldu.  Yeni kimlik fiyatları ile ilgili yapılan açıklamada, "Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL'dir." denildi. Halen kullanılan nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartlarının kullanım ömrü ise 10 yıl.
 
YENİ KİMLİK KARTLARI SAĞLAYACAĞI KOLAYLIKLAR

Yeni çipli kimlik kartları ile ilgili İl Müdürü Ahmet Oğuz yapmış olduğu açıklamada, yeni kimlik kartları ile güvenli kemlik doğrulaması yapılabileceğini işaret ederek “Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecektir. E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek. Kimlik kartı vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak kullanılabilecek. Kimlik kartları elektronik imza olarak kullanılabilecek. Kimlik kartları kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacaktır. Kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar asgariye inecektir. Kayıp çalıntı durumunda ise vatandaşlar ise Alo 199'a veya nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekmekte" dedi.
 
BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER 
 
Yeni kimlik kartları İlk defa kimlik kartı başvurular sonrasında; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçecek olan yeni kimlikler için istenen belgeler şöyle;
fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.
 
KİMLİK KARTI BAŞVURUSU YAPMA

Yeni kimlik başvurusu yapacak olan vatandaşların, on beş yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekmektedir.

BAŞVURUDA VERİLECEK BİOMETRİK VERİLER

Yeni kimlik kartında on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınmaktadır.

KULLANILACAK FOTOĞRAFIN ÖZELLİKLERİ  

Çipli Kimlik kartında kullanılacak olan fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içerisinde çekilmiş olması ve ICAO standartlarına uygun biyometrik fotoğraf olması gerekiyor.
 

RENKLİ FOTOKOPİ FOTOĞRAF KULLANILMAZ

Yeni kimlik kartlarında kullanılacak olan fotoğraflar fotokopi ya da bilgisayarda çoğaltılan fotoğraflar kullanılamaz.
 
KİMLİKTE FOTOĞRAF BULUNDURMA YAŞI  

Yeni kimlik kartlarında fotoğraf gerektiren yaş on beş. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir.

ON BEŞ YAŞINI TAMAMLAYANLAR BAŞVURULARI ŞAHSEN YAPACAKLAR 

On beş yaşını tamamlayan vatandaşlar şahsen başvurması gerekmektedir.  
 

EGM RANDEVU SİTEMİNE - E RANDEVU GİRİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN
 

 

Son Güncelleme: 02.01.2017 20:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.