Ege Denizi'nde üst üste iki deprem!

Çanakkale açıklarında 5.3 büyüklüğündeki depremden kısa bir süre sonra aynı bölgede ikinci bir deprem daha meydana geldi.

Ege Denizi'nde üst üste iki deprem!

Ege Denizi civarlarında meydana gelen 5.3 şiddetindeki deprem çevre illerde hissedildi. Depremin merkez üssü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi olduğu belirtildi. Sabahın ilk saatlerinde oluşan depremin 7,5 km derinlikte oluştuğu anlaşıldı.

Deprem en çok Çanakkale, İzmir, Bursa ve İstanbul’dan hissedildi. Ayvacık’ta bir çok evin duvarlarının hasar gördüğü belirtildi.

KISA ARALIKLA İKİNCİ DEPREM

Güne depremle uyanan halk 06:51’de gerçekleşen ilk depremden tam 26 dakika sonra bir depremle daha sarsıldı. Çanakkale açıklarında 10 adet sarsıntı oluştuğu kayıtlara geçti, artçı sarsıntılar ise belirli aralıklarla devam ediyor.

VALİ ORHAN TAVLI’DAN AÇIKLAMA

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, halkı paniğe sürükleyen yaklaşık 5.3 şiddetindeki depremden sonra herhangi bir can kaybının olmadığını, sadece çevredeki birkaç köyde eski ve boş evlerin duvarlarının zarar gördüğünü belirtti.

Vali Tavlı’nın açıklamalarına göre, meydana gelen depremden hemen ardından Afet ve Acil Durum ekiplerinin görevlerini yerine getirmek üzere çalışmalara başladıklarını söyledi. Vali, “Ayvacık Kaymakamımız ve görevliler, gereken müdahaleleri gerçekleştiriyorlar” diyerek halkın panik halinde olmaması gerektiğini sözlerine ekledi. Köylerde yıkılan ve zarar gören evler için de,  yoğun kar ve yağmur yağışlarından etkilenen bazı eski, kullanılmayan evlerin hasar görmesinin normal olduğunu söyleyen Vali Orhan, bu evler için de gereken önlemlerin alınacağını ve ekiplerin bu konuda çalışma yürütmeye başladığına dikkat çekti. Vali Tavlı son olarak “Depremin bu şekilde tamamlanmasını temenni ediyoruz. Hepimize geçmiş olsun.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 11:07
YORUM EKLE