05 Ocak 2017 Perşembe 14:11
Diken Yazarı Amberin Zaman'ın basın kartı iptal edildi! Sebebi ise!

Diken yazarlarından Amberin Zaman'ın basın kartı iptal edildi, gazetecilikten men edildi. Yurt dışındaki yazıları çoğu zaman terör propagandası içeren ve Türkiye aleyhine yazdığı yazılar ile gün gün gündeme çıkan ve kimi tabirerle sözde gazeteci olarak adlandırılan Amberin Zaman'ın terör örgütüne kişileri itmek ve halkı galeyane getirmek iddialarından basın kartının iptal edildiği, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce (BYEGM) açıklandı. Bir iddia da halkı kin ve nefrete ittiği de ön görülen Zaman'ın kutuplaşmaya sebep verdiği de söylendi.

AMBERİN ZAMAN BASIN KARTI İPTAL

Yılbaşı akşamı düzenlenen hain saldırı sonrasında Amberin Zaman Twitter hesabından paylaşımda bulunmuştu. Zaman ''“IŞİD karşısındaki en etkili güç Suriyeli Kürtler ister hain diyebilirsiniz ne isterseniz diyebilirsiniz ama gerçek bu. YPG ve SDG’nin IŞİD’e karşı en etkin güç olduğu için ABD işbirliğini onlarla yapıyor ama bunu söyleyince hain sayılıyorsun. IŞİD’e karşı en etkin güç olan YPG ve SDG’ye saldırmaya devam edilecek mi acaba?” paylaşımı akabinde terör örgütü yandaşlığı yaptığı iddia edildi. Öte yandan Türkiye aleyhine yaptığı propagandavari yorumlarda da çok tepki toplayan bir isim di. 

GERÇEK DIŞI DEĞERLENDİRMELER

Ortaköy saldırısı sonrasında gerçek dışı paylaşımı ve sözleri sonrasında basın kartının iptal edildiğini açıklayan Basım Müdürlüğü yaptığı açıklama da  “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara sempatisi ve desteğinin tespit edilmesi nedeniyle milli güvenlik politikası gereği basın kartı iptal edilmiştir.” sözleri ile durumu özetledi.

AMBERİN ZAMAN HAKKINDA

Diken yazarlarından olan Amberin Zaman ayrıca TV yorumcusu olarak da tanınmaktadır. Baba tarafı Irak kökenli anne tarafı ise Gürcü'dür. Ailesinin görev yerinin İstanbull olması olması sonrasında Türkiye'ye taşınmıştır. 2 evlilik yapmıştır. Taraf GAzetesinde çalıştıktan sonra Habertürk'e geçmiş ve sonra yine Taraf'ta köşe yazarlığı yapmaya başlamıştır. 2015yılında Taraf Gazetesinin ekibinin dağılması akabinde Baransu'ya destek verimediği gerekçesi ile gazeteden de istifa etmiştir. Amberin Zaman 2015 yılından beri Diken Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2016 yılında Cumhrbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir konuşması sırasında bir kaç gazetec ile birlikte Amberin Zaman, Erdoğan2ın korumaları tarafından konuşma salonuna alınmamıştır

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.