DHA YURT BÜLTENİ-10

1)AYNI GÜN İKİ ÇOCUK  BİRİ ANTRENMAN ÖNCESİ, DİĞERİ FUTBOL OYNARKEN KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ KONYA' DA 13 YAŞINDAKİ AMATÖR FUTBOLCU, ANTRENMAN ÖNCESİ KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ  KONYA'nın Beyşehir ilçesinde, amatör küme takımında...

DHA YURT BÜLTENİ-10

1)AYNI GÜN İKİ ÇOCUK  BİRİ ANTRENMAN ÖNCESİ, DİĞERİ FUTBOL OYNARKEN KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ
KONYA' DA 13 YAŞINDAKİ AMATÖR FUTBOLCU, ANTRENMAN ÖNCESİ KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ 

KONYA'nın Beyşehir ilçesinde, amatör küme takımında futbol oynayan İsmail Semih Kaynak (13), dün antrenman öncesi geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Spor lisesine gitmeyi hayal eden Kaynak, bugün son yolculuğuna uğurlandı. 
Olay, dün akşam saatlerinde ilçeye bağlı Esentepe Mahallesi'nde meydana geldi. Beyşehir Gazi Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencisi İsmail Semih Kaynak, formasını giydiği Konya Amatör Küme U13 Ligi’nde mücadele eden Beyşehir Gölspor Futbol Takımı'nın antrenmanı için çim sahaya geldi. Anterman öncesi yorgun olduğunu söyleyen Kaynak, bir süre dinlendikten sonra takım arakdaşlarını ve antrenörünün yanına gittiği sırada yere yığıldı. Kaynak'ı görenler, hemen sağlık ekibine haber verdi. Ambulansla Beyşehir Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Kaynak, buradaki ilk müdahalesinin ardından Konya'daki hastaneye sevk edildi. Ambulansta 2 kez kalbi duran ve yeniden çalıştırılan Kaynak, götürüldüğü hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Kaynak'ın, geçirdiği kalp krizi sonucu öldüğü belirtildi. Beyşehir Gölspor Futbol Takımı'nın antrenörü Ali Karabacak ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Olmadı be aslanım. Bugün kulübümüz sporcularından İsmail Semih Kaynak antrenman öncesi hazırlıkları yaparken geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmiştir. Dost ve akrabalarına baş sağlığı diliyoruz. Mekanın cennet olsun yiğidim" dedi. 
KALP KRİZİNDEN ÖLEN 13 YAŞINDAKİ SPORCU TOPRAĞA VERİLDİ
 İsmail Semih Kaynak (13), bugün cuma namazının ardından Parsana Camii'nde kılınan cenaze namazı sonrası üçler mezarlığına defnedildi.  İki kardeş olan İsmail Semih'in cenaze namazına Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, takım arkadaşları, antrenörleri, ailesi ve yakınları katıldı.
ŞAKA YAPIYOR SANDIK
Spor lisesinde okumayı hayal ettiği belirtilen İsmail Semih Kaynak'ın  antrenman öncesi antrenörüne yorgun olduğunu söylediği öğrenildi. Yaşadıklarını anlatan İsmail Semih'in takım arkadaşı  Batın Bilir, şunları söyledi: 
"Antrenman öncesi koşacaktık. Semih, hocaya 'ben yorgunum' dedi ve bizimle koşmadı. Sonra hocamız, Semih'i çağırdı; ancak o yorgunum deyip oynamayacağını söyledi. Bulunduğu yere  yatmıştı. Bizde şaka yapıyorduk sandık. Biraz oturduktan sonra maç yapmaya başlayacaktık. O sırada kalkıp, hocanın yanına gelirken yere yığıldı. Oruçlu olduğu için bayıldığını zannettik.  Meğer kalp krizi geçirmiş. Beraber spor lisesine gidecektik." 
KENDİNİ İYİ HİSSETMEDİĞİNİ SÖYLEMİŞ 
İsmail Semih Kaynak'ın  antrenörü Ali Karabacak, İsmail Semih'in 4 aydır lisanslı futbolcusu olduğunu belirtti. İsmail Semih'in antrenman öncesi kendini iyi hissetmediğini söylediğini belirten Karabacak, "Semih 4 aydır benim lisanslı sporcum. Antrenman öncesi hazırlıklar yapıldı. Antrenmanın başlamasına az bir süre vardı. Semih bana, kendimi iyi hissetmiyorum, dedi. Ben geç biraz otur, dedim. Sonra tam antrenmana başlayacakken yanıma doğru yürürken birden yere yığıldı. Kendindeydi. Benimle konuşuyordu. Sonra ambulansa haber verdik. Maalesef hayatını kaybetti. Hayali spor lisesine gitmekti. Daha öncede kalp rahatsızlığı varmış. Bu nedenle hastanede tedavi görmüş." dedi. 
MARAŞ' TA 12 YAŞINDAKİ ÖMER FARUK, FUTBOL OYNARKEN KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ
KAHRAMANMARAŞ'ta, okul bahçesinde futbol oynarken, kalp krizi geçiren ortaokul öğrencisi Ömer Faruk Uçar (12) yaşamını yitirdi. Sınıf arkadaşları, Uçar'ın oturduğu sıraya fotoğrafı ile çiçekler bıraktı.  Olay, dün sabah saatlerinde, 5 Nisan Mahallesi'ndeki Binevler Ortaokulu'nda meydana geldi. 6'ncı sınıf öğrencisi Ömer Faruk Uçar, iddiaya göre, arkadaşlarıyla futbol oynarken birden göğsünü tutarak, duvara yaslandı. Uçar, bir süre sonra yere yığıldı. Arkadaşlarının haber verdiği okul yöneticileri, sağlık ekibi çağırdı. İhbarla gelen sağlık görevlileri, okul bahçesinde ilk müdahalede bulunduğu Uçar'ı, ambulansla Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi'ne götürdü. Ömer Faruk Uçar, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Uçar'ın ölüm haberi verilen ailesi ve arkadaşları büyük üzüntü yaşadı. Binevler Ortaokulu'ndaki sınıf arkadaşları, Uçar'ın oturduğu sıraya fotoğrafı ile çiçekler bıraktı. Sıranın üzerine konulan sepete öğrenciler, Uçar ile ilgili duygularını yazıp, bıraktı.
Ömer Faruk Uçar'ın cenazesi, öğle vakti kılınan namazın ardından Göksun'un Karaömer Mahallesi'ndeki mezarlıkta gözyaşlarıyla toprağa verildi. 

Görüntü Dökümü
--------------------------
- Okul binası
- Okul tabelası
- Ömer Faruk Uçar'ın sırasından detaylar
- Sınıftan detaylar
- Ömer Faruk Uçar'ın sağlık fotosu

Haber-Kamera: Ömer KOÇ-KAHRAMANMARAŞ-)

Görüntü Dökümü 
---------------
- İsmail Semih Kaynak'ın tabutunun taşınması 
-Genel ve detay
- Arkadaşı Batın Bilir röp.
- İsmail Semih Kaynak fotoğrafları 

(Haber- Kamera: Tolga YANIK KONYA )

=========================================

2)BALIKESİR, 50 ÇEŞİT PEYNİRİ İLE AVRUPA'YA RAKİP

BALIKESİR, süt ve süt ürünleri üretimiyle Türkiye'nin ilk üç ili arasında yer alırken, 50 çeşit peyniriyle de sofralara renk katıyor. Büyük bölümü kırsal mahallelerde ev yapımı ve organik olarak üretilen peynirleriyle Balıkesir, yine peynir çeşitleriyle dikkat çeken Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelere rakip olmaya hazırlanıyor. Bu amaçla Ekim ayında düzenlenecek peynir festivalinde, kentte üretilen peynirler Türkiye ve dünyanın ünlü gurmeleriyle buluşturularak, tanıtımı yapılacak.Günde 2 bin 200 ton süt üretimiyle Türkiye'nin ilk üç ili arasında yeralan Balıkesir, süt ürünleri çeşitliliğiyle de önde gelen kentler arasında. Peynir gurmeleri ve peynir üzerine kitap ve yazılarıyla tanınan Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber'in yaklaşık 2 yıl yürüttükleri çalışma sonucu Balıkesir'de 50 çeşit peynir üretimi yapıldığı tespit edildi. Balıkesir peynirleri, araştırmacıların hazırladığı '50 Peynirli Şehir Balıkesir' adlı kitap ile kayıt altına alınırken, birçoğu kırsal mahallelerde ev yapımı üretilen peynirlerin Türkiye ve dünyaya tanıtılması için çalışmalar başladı. Balıkesir peynirleri, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve bazı sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla Ekim ayında düzenlenmesi planlanan festivalde tanıtılacak.
'BALIKESİR'DE İSMİ KONMAMIŞ PEYNİRLER VAR'
Balıkesir'in süt üretimiyle Türkiye'nin ilk üç ili arasında yer aldığını söyleyen S.S. Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) Başkanı Faruk Özen, üretimdeki başarının tanıtımda gösterilemediğini belirtti. Balıkesir'in bazı peynir çeşitlerinin marka olduğunu ancak birçoğunun bazı kırsal mahallelerde ve ev yapımı olarak üretildiği için bilinmediğini ifade eden Özen, bunun için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Balıkesir peynirlerini ulusal ve dünya ölçeğinde tanıtmak istediklerini belirten Özen, "İsmi konmamış, isimlendirilmemiş ancak lezzetiyle yiyenleri kendilerine hayran bırakan peynir çeşitlerimiz var. Gerek İvrindi, gerek Kepsut ilçemizde, Balıkesir'in tüm ilçelerinde özellikle geleneksel usullerle yapılan çok güzel peynirlerimiz var. Biz bunları biliyoruz. Ama Türkiye ve dünya bunları bilmiyor" dedi.
'PEYNİR BALIKESİR'İN GİZLİ KALMIŞ YÖNÜ'
Yapılan araştırmayla Balıkesir'de 50 çeşit peynir tespit edildiğini ifade eden Özen, bunların bir kitap haline getirildiğini aktardı. Balıkesir peynirlerinin dünyaya tanıtımı için çalışmalar yapıldığını söyleyen Özen, şöyle konuştu:
"Ekim ayında peynir festivali düzenlenmesi planlanıyor. Bu şekilde Balıkesir peynirlerinin tanıtımını yapmayı hedefliyoruz. Düzenlenecek festival ile Balıkesir'in gizli kalmış bir yönü de ortaya çıkacak. Avrupa ülkeleri peynirlerinin tanıtımlarını başarılı bir şekilde yapmış. Gerek Fransa, gerek Hollanda, gerekse Orta Avrupa ülkelerinde peynir çeşitlerini gittim bizzat tattım. Bizim peynirimizden farklı değiller. Ama Avrupa bu olaya farklı bakıyor. Çeşitlendirme anlamında insanlara tükettiriyor. Bizde peynir tüketimi klasik peynir üzerinden gitmiş. Kaşar ve klasik peynirler üretilmiş. Son yıllarda tulum ve mihaliç peyniri üretimleri arttı. Avrupa'da 100 olan peynir çeşidi bizde 10'la sınırlı. Bu bir pazarlama tekniği. İnsanlara bunu yedirme tekniği. Avrupa'daki peynirler bizimkiler kadar lezzeti değil. Bu konuda başlatacağımız çalışma ile önce ulusal ve dünya ölçeğinde umut ettiğimiz yere gelecek. Balıkesir'in 20 ilçesinde de peynir üretimi var. Gerek işletme, gerekse ev yapımı olarak. Balıkesir'in ortaya çıkmamış bir değerini ortaya çıkarmak istiyoruz."
KIRSALDA ORGANİK PEYNİRLER ÜRETİLİYOR
Balıkesir'in Kesput ilçesi kırsal Bükdere Mahallesi'nde sadece buraya özgü küflü katık peyniri üretiliyor. Meralarda otlayan hayvanlardan elde edilen sütlerle doğal mayalı küflü katık peynirini üreterek semt pazarlarında satan Emine Keskin (60), peynirin sadece Bükdere Mahallesi'ne özgü olduğunu söyledi. Bükdere'deki hemen hemen her evde bu peynirin kadınlar tarafından yapıldığını belirten Keskin, peynir mayalanmasında çiğ damlalarını kullanıldığını ve deri içerisinde bekletilerek küflendirildiğini belirtti. Peynirin renklendirilmesi için meşe kabuklarını kullanıldığını ifade eden Keskin, "Bizim peynirimizi yiyen bir daha yemek istiyor. Küflü katığı özelikle yine bizim köyümüze özgü ekmek ile tüketmek gerek. O zaman daha lezzetli oluyor" dedi.
BALIKESİRLİLER PEYNİRLERİNİ TANIMIYOR
Kentte peynir üretimi yapan bir firmanın satış bölümünde çalışan Nihat Akyüz, işletmelerinde 20 çeşit peynir sattıklarını söyledi. Balıkesir peynirlerinin süt üretimi yapan büyük ve küçükbaş hayvanların otlaklarda doğal yöntemlerle beslenmesi nedeniyle daha lezzetli olduğunu belirten Akyüz, "İşletmemizde en çok az tuzlu Manyas ve kelle peyniri satışı oluyor. Balıkesir'e özgü diğer peynirler ise bilenler tarafından alınıyor. Balıkesirliler bile kendi peynirlerini tanımıyor" diye konuştu.
PEYNİR ÇEŞİTLERİNDEN BAZILARI
Peynir gurmeleri ve peynir üzerine kitap ve yazılarıyla tanınan Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber'in yaklaşık 2 yıl yürüttükleri çalışma sonucu Balıkesir'de belirledikleri peynir çeşitlerinden bazıları şöyle:
"Yakupköy Manda, Cunda Kelle Sepet, Manyas Kelle, Havran Sepet, Kaymak Loru, Salamuralı Teneke Tulum, Kirlihanım, Saganaki, Mihaliç, Kaymaklı Lor, Kenar Kelle, Salamura Köy, Devetabanı, Çeribaşı Keçi Loru, Dağarcık Deri Tulumu, Sade Kızarmış, Dıngaz, Bezde Katık, Taze Otlu Koyun, Paşalimanı Ada Kellesi, Yörük Basma, Yörük Kelle, Ala Maya, Küflü Deri Katık, Biberli Lor, Eğridere Yünlü Tulum."

Görüntü Dökümü
-----------------
-Otlayan hayvanlar
-Kepsut Bükdere mahallesi peynir yapımından görüntü
-Evinde peynir üreten Emine Keskin in peynir yapımını anlatması
-Yapılan küfle katık peynirin tüketilmesinden görüntü
-HAYKOOP Başkanı Farut Özen ile röp
-Peynir görüntüleri
-Peynir kitabı görüntüsü
-Otlayan büyükbaş hayvanlardan görüntü
Görüntü HD Süresi 4 dakika 9 saniye 764 MB

Devrim DERİN/BALIKESİR, ()-

=======================================================

3)30 BİN LİRALIK HIRSIZLIK KAMERADA

ADIYAMAN'da, kimlikleri belirsiz 5 kişi, girdikleri işyerinde 30 bin lira değerindeki gümüş yüzük, saat ve tespih çaldı. Hırsızlık anı, güvenlik kamerasına yansıdı.
Olay, dün gece Ulucami Mahallesi'nde meydana geldi. Tarihi Oturakçılar Pazarı'nda bulunan Mustafa Korkmaz'a ait hediyelik eşya dükkanına giren kimlikleri belirsiz 5 kişi, 30 bin lira değerinde gümüş yüzük, saat ve tespih çaldı. İhbarla işyerine gelen polisler, güvenlik kameralarını inceleyip, parmak izi aldı. Güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde 5 kişinin, kapı kilidi ile camını kırdıkları işyerine girip içerisinde bulunan eşyaları çalarak olay yerinden ayrıldıkları görülüyor. Polis, kamera kayıtlarından şüphelilerin kimliklerinin belirlenerek yakalanması için çalışma başlattı.

Görüntü Dökümü
-----------------
- Güvenlik kamera görüntüsü
- Şüpheliler
- Camın kırılması
- Polis inceleme yapması
- Genel ve detay görüntüler 
( Haber-Kamera: Mahir ALAN-ADIYAMAN-)
GÖRÜNTÜ BOYUTU: 70 MB

=======================================================

4)BEDİA AKARTÜRK’TEN, KARDELEN ÇALIŞANLARINA MİNİ KONSER 

TÜRK Halk Müziği’nin sevilen ses sanatçılarından Bedia Akartürk, Kardelen Kestane Şekeri çalışanlarına mini konser verdi. Kardelen Kestane Şekeri tesislerini ziyaret eden Türk Halk Müziği’nin sevilen ses sanatçılarından Bedia Akartürk, çalışan kadınların isteğini kıramayıp üretimde 'Zahidem’ türküsünü söyledi. İlka Şekerleme Genel Müdürü Mümin Akgün ile sohbet edip bilgiler alan Bedia Akartürk, daha sonra fabrikayı gezdi. Akartürk, kadın çalışanların yoğun olduğu üretim bölümü ziyareti sırasında gördüğü ilgi karşısından oldukça duygulandı. Kardelen Kestane Şekeri’ne tam not veren Akartürk, “Çok titizlikle hazırlanan kestane şekerinin üretimini yerinde görmekten çok memnun kaldım. Tesisin güzelliği ve işçilerinin rahat etmesi için verilen imkanlar tartışılmaz, hakikaten çok güzelö dedi.  Bedia Akartürk, daha sonra çalışan kadınların isteğini kıramayıp 'Zahidem’ türküsünü söyledi.

Görüntü Dökümü
------------------------
-Bedia akartürk Kardelen Tesislerini gezerken
-'Zahidem' türküsünü söylemesi
-Bedia Akartürk Röportaj
Süre: 2 dakika 32 saniye, Boyut: 284 MB
BURSA,()-


 

YORUM EKLE