Darbe Girişimi İçin Hazırlıklar İşte Bu Villada Yapılmış

FETÖ tarafından organize edilen 15 Temmuz dabe girişimi ile alakalı hazırlıkların yapıldığı, AK Parti’nin iktidara geldiği (1 Kasım 2015) günden 8 gün sonra Ankara’da kiralanan evde toplantılara başlandığı belirtildi.

Darbe Girişimi İçin Hazırlıklar İşte Bu Villada Yapılmış

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan Ankara 17.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da kabul edilen darbe girişimi ile alakalı çatı iddianamesinde FETÖ mensuplarının darbe ile ilgili yaptığı hazırlıkların belirtildiği bilgiler yer aldı.

İddianamede yer alan bilgilere göre, terör örgüt mensupları, darbe hazırlık toplantılarını, AK Parti’nin iktidara geldiği günden itibaren planlandığını ve bu planın Ankara Ümitköy’de bir  villa kiralanarak yapıldığı belirlendi.

Bahsi geçen villa sahibinden internete verilen ilan üzerine 9 Kasım 2015'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının "mahrem hizmetler soruşturması"nın şüphelilerinden Serkan Aydın tarafından "Ümitköy Empati Danışmanlık Ticaret ve San. Ltd. Şti." adı altında faaliyet göstermek amacıyla kontrat yapılarak kiralandı.

BİRÇOK KİŞİYE AİT PARMAK İZİ

2015 yılndan itibaren villada toplantılar düzenleyen darbeciler, darbeyle ilgili planlama yapmak için villada bir araya geldi. Darbe girişiminin ardından villada yapılan çalışmada 2009 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubesince parmak izi alınan Birol Kurubaş ile eski Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı Ömer Faruk Harmancık'ın parmak izleri bulundu.

Gizli tanık olarak ifade veren "Şapka", ifadesinde villada 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili hazırlık, görev ve sorumluların belirlenmesi gibi konuları içeren konuşmalar yapıldığını dile getirerek, darbenin 15 Temmuz 2016 gece 03.00'te yapılmasının planlandığını ancak aynı gün akşam saat 20.00'de çekilen mesajla saatin öne alındığının haber verildiğini ve "Harekata başlayın." mesajının geldiğini, ardından "Yurtta Sulh" adı altında kurulan WhatsApp grubu ile direktiflerin ulaştırıldığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2017, 10:51
YORUM EKLE