Çanakkale yine sallandı!

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale'de yaşanan ve korku yaratan depremin ardından bugün br deprem haberi daha geldi. Depremin Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde 5 büyüklüğünde olduğu belirtildi.

Çanakkale yine sallandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan referandum onayı çıktı! Referandum ne zaman yapılacak?Çanakkale'de deprem oldu. Kandilli Rasathanesi, saat 11. 55' te merkezüssü Çanakkale' nin Ayvacık ilçesi Yukarıköy de 4.9 büyüklüğünde deprem kaydedildiğini bildirdiği son dakika haberleri arasında yer alıyor.
Çanakkale'nin Ayvacık ilçesindeki depremlerden etkilenen ve geceleri konteynerde geçiren köylüler, günün ilk ışıklarıyla beslemek için kışlaklardaki hayvanlarına koşuyor. Depremlerden en fazla etkilenen ve geçimini hayvancılıkla sağlayan Yukarıköy'deki vatandaşlar, geceleri konteynerlerde geçiriyor. Günün ilk ışıklarıyla konteynerlerinden çıkan köylüler, tepelerdeki kışlaklarda barınan küçükbaş hayvanlarını beslemeye gidiyor. Köylüler, koyunlarını yemledikten sonra yayılmaları için meralara çıkartıyor.

"Hayvanlarımıza bakmak için kışlaklara geliyoruz"

Küçükbaş hayvanları bulunan Hanife Kaya (45), AA muhabirine yaptığı açıklamada, kahvaltı sofrasında yakalandıkları depremde evinin yıkıldığını söyledi. Devlet yetkililerinin kendilerine çadır ve konteyner verdiğini anlatan Kaya, "Sabahları hayvanlarımıza bakmak için kışlaklara geliyoruz. Sabah yemlerini ve sularını veriyoruz. Bir kuzum, depremde tayın altına kalıp telef oldu. İki koyunum da kayboldu." diye konuştu.

Hayvancılıkla uğraşan Yüksel Kaya (27) da depremde çok korktuğunu ve sarsıntıların hala devam ettiğini belirtti. Küçükbaş hayvanlarına bakmak için her gün sabahın erken saatlerinde kalktığını ifade eden Kaya, "Onların da canı var. Geçimimizi hayvancılık ve çiftçilikle sağlıyoruz." dedi.

"Bir kuzumun başına taş düşmüş. Ona ilaç verdim"

Küçükbaş hayvancılıkla uğrayan Havva Yılmaz (48) ise depremde evinin tamamen yıkıldığını dile getirdi. Evine giremediği için konteynerde kaldığını aktaran Yılmaz, "Depremin etkisiyle koyunlarımın da kışlağı yıkıldı. Sabah erkenden kalkıp, hayvanlarımın yanına geliyorum. Onları yemliyorum, suluyorum. Kuzuları besliyoruz. Daha sonra tarlalara doğru salıyoruz. Bir kuzumun başına taş düşmüş. Ona ilaç verdim." ifadelerini kullandı. Yukarıköy'de küçükbaş hayvancılıkla uğraşan Ünzile Çarıksız (40) da geçim kaynağı olan hayvanlarını yemlemek için sabah kışlağa geldiklerini söyledi. Depremde yıkılan kışlaklarında iki hayvanının taşların altında kalıp telef olduğuna değinen Çarıksız, "Olsun, artık yapacak bir şey yok. Allah'tan gelen bir afeti yaşadık." görüşünü kaydetti.

AFAD olası İstanbul depremine hazır

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, olası bir İstanbul depremine karşı kamunun ve AFAD'ın tüm planlarının hazır olduğunu söyledi. Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde depremden etkilenen yerleri gezen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Yukarıköy'de yaptığı incelemelerin ardından bir açıklama yaptı. Açıklamasında AFAD'ın çalışmalarına da değinen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Binaların tek katlı çok katlı olması önemli değil, binaların depreme dayanıklı ve tekniğe uygun yapılması gerekir. Japonya'da gökdelen yıkılmıyor. Ama bir başka yerde tek katlı ya da iki katlı bina yıkılabiliyor. İstanbul'la ilgili ben şunu söylemek isterim. Tabi ki İstanbul'da 1999 depreminden bu yana haklı bir hassasiyet var. Kamu çok işler yaptı.

Okulların, ana ulaşım aksların, köprülerin, viyadüklerin hemen hemen hepsi depreme dayanıklı hale getirildi. Onun dışında çeşitli kentsel dönüşüm projeleri, yeni yeni yerleşim yerleri hayata geçti. Ya da yeni yerleşim yerleri dışında kentsel dönüşümle belli bölgelerde hayata geçti. AFAD teşkilatımız depremle ilgili bütün hazırlıklarını yaptı. Toplanma alanları bellidir. Ana ulaşım yolları, acil müdahale planları bellidir. Bunların simülasyonları yapılmıştır. Depremle ilgili tabi ki İstanbul'da hemen kamunun duyarlılığının devam etmesi gerekir. Hem de vatandaşımızın kendisinin duyarlı olması gerekir.

Dün hatırlarsanız Cumhurbaşkanımız muhtarlarla yaptığı toplantıda bu kentsel dönüşüm konusuna da atıfta bulundu. Kentsel dönüşümü biz alsa devlete, devletin bir birimine rant sağlamak için düşündüğümüz bir şey değildi. İnsanlarımızın kendin kendine depreme dayanaklı daha konforlu, daha refah içerisinde yaşayacağı evler yapmasını sağlamaktı. İstanbul'da çok önemli çalışmalar yapılıyor.

Belediyelerimiz, diğer kamu kurumlarımız çok duyarlı. Vatandaşlarımızda da bu hassasiyetin oluştuğunu görüyoruz. Bülent bey yolda gelirken bir anekdot anlattı. İstanbul'dan arayanlar. Bu bölge için yardım etme isteklerini ortaya koyarken, İstanbul depremiyle ilgili de bir bilgisi olup olmadığını soruyorlarmış. Bu kadar hassasiyet, iyi bir şeydir. Tek kat, çok kat olması değil, depreme dayanıklı bina yapmaktır. Hani bir slogan var ya; “Deprem öldürmez, bina öldürür”.

Biz AFAD olarak muhtemel bir İstanbul depremine hazırlıklıyız. İnşallah İstanbul'un bütün yapı stoku da kısa sürede o hale gelir diye temenni ediyorum” dedi.
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, deprem bölgesinde vatandaşlarla görüştü

YORUM EKLE