Çanakkale'de korkutan deprem!

Çanakkale'de korkutan bir deprem meydana geldi. Sabah saatlerinde meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremin ardından aynı şiddette ikinci bir deprem yaşandı.

Çanakkale'de korkutan deprem!

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında 5. 3 büyüklüğünde yeni bir deprem oldu. Sabah saatlerinde de 5.3 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası 5 köyde bazı evler zarar görmüştü. İlk depremde 4 kişi yaralanmıştı.

Çanakkale'de sabah 06.51'de 5.3 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından Ayvacık ilçesi açıklarında 13.58'de 5.3 büyüklüğüde ikinci bir deprem daha meydana geldi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında 13.58'de yine 5.3 şiddetinde bir deprem daha meydana geldiği belirtildi.
İkinci deprem sonrası NTV canlı yayınına bağlanan Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin şunları söyledi:

“Sabah meydana gelen 5.3 şiddetindeki deprem deniz seviyesinden yukarı doğru köylerde sıkıntı yarattı. Evlerin bir kısmı oturulamaz halde. Deprem şiddetini kesmedi ve 13.58 saatlerinde yine aynı şiddette bir deprem meydana geldi. Evlerini temizlemek için içeri girenler oldu onlarla ilgileniyoruz sıkıntı var mı bakıyoruz.”
İkinci deprem sonrası köylerde hasar meydana gelip gelmediği henüz bilinmiyor. 

İLK DEPREM SABAH MEYDANA GELDİ 

Sabah 06.51'de meydana gelen sarsıntı 9.25 kilometre derinlikte oluşmuştu.
Depremin ardından kaymakamlık, belediye ve AFAD ekipleri bölgede tarama çalışması gerçekleştirmişti. 
Çalışma sonucu ilk belirlemelere göre; Taşağıl, Tuzla, Yukarı, Çam ve Gülpınar köylerinde hasar ile yıkım meydana gelmişti. İlk depremde 4 kişi yaralanmıştı. 

VALİ TAVLI'DAN AÇIKLAMA

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, depreme ilişkin bir açıklama yaptı. Bölgede incelemelerin sürdüğünü aktaran Tavlı, ''Ekiplerimiz depremin meydana geldiği bölgede tarama çalışması yapıyor. Ayvacık kaymakamlığımız ve AFAD ekiplerimiz depremin merkez üssü olan Ayvacık ilçemizde kontrol çalışmalarını sürdürüyorlar. Depremin bu şekilde tamamlanmasını temenni ediyoruz. Hepimize geçmiş olsun.'' diye konuştu.

"DAHA BÜYÜK BİR DEPREM SÖZ KONUSU DEĞİL"

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz de, depremi NTV yayınında değerlendirdi.
"Depremin olduğu yer, Bababurnu'nun en batı kesimi; Türkiye'nin batı ucunda bulunan yerlerden biri" diyen Tüysüz, şunları söyledi:
"Geçtiğimiz günlerde de burada peşpeşe depremler meydana gelmişti. Bu deprem oldukça sığ bir derinlikte oluştu ve yörede kuvvetle hissedildiğini düşünüyorum. Sadece kötü yapılmış yapılarda bazı hafif hasarlar beklenebilir; çatlaklar oluşması mümkün. Bu tür hasarlar varsa da, tespit yapılmadan önce girmemekte yarar var.
"Bu bölge için çok büyük deprem beklentimiz yok. Daha büyük deprem üretecek çok büyük faylar söz konusu değil. Bu uzun bir fay değil. Türkiye'nin diri fay haritasına geçmiş bir fay değil. Bu depremi üreten fayın ne olduğu konusunda mevcut bir bilgi yok."
"Bu depremin ardından 4-4.5 büyüklüğünde deprlemleri beklemek mükün. Belli bir süre aktivite olacaktır ama daha büyük bir deprem beklentisi söz konusu değil." 

YORUM EKLE