Büyükanne Maaşlarında Başvuru Süresi Uzatıldı

Bakanlık tarafından yeni uygulanan Büyükanne maaşı'nın başvuru süresi dolmuştu. Yeni yapılan açıklamaya göre bu süre uzatıldı

Büyükanne Maaşlarında Başvuru Süresi Uzatıldı

Bakanlık tarafından belirlenen Büyükanne Maaşı için verilen başvuru süresi dolmuştu. Bakanlık tarafından yapılan yeni açıklamada bu tarih uzatıldı. Büyükanne Maaşı için başvurular 9 Şubat 2017 tarihinde başlamış ve başvuran kişi fazlalığı nedeni ile başvurular dün bitmişti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre 12 ay boyunca 425 Türk Lirası karşılıksız maddi destek amacı ile yapılan Büyükanne Maaşı uygulaması için başvuru tarihi 20 Şubat 2017 tarihinde kadar uzatılmış oldu.

BÜYÜKANNE MAAŞI NEDİR

Büyükanne Maaşı, annenin fiilen çalışması kaydı ile 3 yaşnı doldurmayan torununa bakan, büyükannelere karşılıksız olarak 12 ay boyunca 425 Türk Lirası destek verilecek. Uygulama kapsamında başvurular 9 Şubat ve 20 Şubat arasında yapılacak. Belirlenen tarihten sonra gerçekleştirilmek istenen kayıtlar onaylanmayacak.

Maaşa bavuru internet ortamında gerçekleştirilecek. Elektronik ortamda yapılacak başvurular için resmi bir belge teslimine gerek görülmüyor. Buyukanne.csgb.gov.tr adresinden yapılacak olan başvurular 20 Şubat’a kadar geçerli olacak.

Başvuru şartları ise şöyle:

-Türk vatandaşı olmak,

- Belirlenen illerde ikamet ediyor olmak,

- Çocuk ve annenin aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,

- Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması

- Annenin en az 18 yaşında olması,- Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresiboyunca işten ayrılmaması (sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.),- Annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması vebaşvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması

- Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması,

- Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması,

- Büyükannenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması.

YORUM EKLE