Binali Yıldırım Son Başbakan Oldu! Yeni Sistem Nasıl Olacak?

Referandumda evet çıkmasının ardından Başbakan Binali Yıldırım, Türk siyasi tarihine son başbakan olarak geçecek. Yeni sistemde başbakanlık olmadığı için icra görevi cumhurbaşkanında olacak.

Binali Yıldırım Son Başbakan Oldu! Yeni Sistem Nasıl Olacak?

Türkiye bugünden itibaren yeni bir döneme girdi. Seçimlere kadar görevini sürdürecek olan Başbakan Binali Yıldırım, Türk siyasi tarihine son başbakan olarak geçecek.

Türkiye'nin parlamenter sistemden "Cumhurbaşkanlığı sistemine" geçişini öngören anayasa değişikliği yapılan halk oylamasında kabul edildi.

18 maddelik bu değişiklikle, cumhurbaşkanının yetkileri yeniden düzenlenirken, başbakanlık kaldırılıyor ve bakanlar kurulunu atama yetkisi cumhurbaşkanına veriliyor. Ayrıca, milletvekili sayısı da 600'e yükseltiliyor.

Genel seçimler için süre 4 yıldan 5 yıla çıkartılıyor ve milletvekili ile cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aynı gün yapılması öngörülüyor.

Siyasi partilere üye olmasına izin veirlen cumhurbaşkanının kendisine ve meclisin üye tam sayısının beşte üçüne seçimleri yenileme hakkı veriliyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) erken seçim kararı almaması halinde yeni sistem 3 Kasım 2019 günü eşzamanlı yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerle birlikte yürürlüğe girecek.

Ancak TBMM'nin yeni değişikliklere uygun uyum yasalarını gündemine almaya başlaması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2017, 01:32
YORUM EKLE